Dlaczego siwiejemy? Naukowcy badają ten proces!
Wraz z wiekiem komórki stają się mniej aktywne. W mieszkach włosowych oznacza to, że komórki macierzyste produkują mniej melaniny, przez co nasze włosy stają się siwe, oraz mniej keratyny, co powoduje przerzedzenie i wypadanie włosów.
Ponieważ produkowana jest mniejsza ilość melaniny, mniej jest pigmentu, który nadaje włosom ich kolor. Włosy siwe mają bardzo mało melaniny, podczas gdy włosy białe nie mają jej wcale. Włosy bez pigmentu wyglądają na szare, białe lub srebrne, ponieważ światło odbija się od keratyny, która jest bladożółta. Włosy siwe są grubsze, bardziej szorstkie i sztywniejsze niż włosy z pigmentem. Wynika to z faktu, że kształt mieszków włosowych staje się nieregularny, ponieważ komórki macierzyste zmieniają się wraz z wiekiem. Co ciekawe, siwe włosy rosną również szybciej niż włosy pigmentowane, ale zużywają więcej energii w tym procesie.
Theresa Larkin, profesor nadzwyczajny nauk medycznych, Uniwersytet w Wollongong potwierdza, że stres może powodować siwienie włosów. Dzieje się tak, gdy stres oksydacyjny uszkadza mieszki włosowe i komórki macierzyste oraz zatrzymuje produkcję melaniny.
– Stres oksydacyjny to brak równowagi między zbyt dużą ilością szkodliwych wolnych rodników a niewystarczającą ilością ochronnych przeciwutleniaczy w organizmie. Może być spowodowany stresem psychologicznym lub emocjonalnym, a także chorobami autoimmunologicznymi – powiedziała Theresa Larkin.
Inne czynniki powodujące siwienie włosów
Czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na promieniowanie UV i zanieczyszczenia, a także palenie tytoniu i niektóre leki, mogą również odgrywać pewną rolę. Melanocyty są bardziej podatne na uszkodzenia niż keratynocyty ze względu na złożone etapy produkcji melaniny. Wyjaśnia to, dlaczego starzenie się i stres zwykle powodują siwienie włosów przed ich utratą. Naukowcy byli w stanie powiązać mniej pigmentowane części pasma włosów ze stresującymi wydarzeniami w życiu danej osoby. U młodszych osób, których komórki macierzyste nadal produkowały melaninę, kolor włosów powracał po stresującym wydarzeniu.
Legenda głosi, że włosy Marii Antoniny całkowicie posiwiały w noc przed śmiercią francuskiej królowej na gilotynie. Zdaniem naukowców to jednak mit. Melanina zawarta we włosach jest chemicznie stabilna, co oznacza, że nie może ulec natychmiastowej zmianie.
Ostry stres psychologiczny szybko wyczerpuje komórki macierzyste melanocytów u myszy. Jednak efekt ten nie pojawia się natychmiast. Zamiast tego siwe włosy stają się widoczne w miarę wzrostu pasma – w tempie około 1 cm na miesiąc, zwraca także uwagę Larkin.
Nie wszystkie włosy znajdują się w fazie wzrostu w tym samym czasie, co oznacza, że nie wszystkie mogą posiwieć w tym samym czasie.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Niskokaloryczne diety wydłużają życie?
Grafika tytułowa: Huy Phan / Unsplash