Ryba ma „nogi” wyposażone w specjalny zmysł!
Kurek karoliński żyjący w oceanie nie tylko ma „nogi”, ale wykształciły się w nich specjalny zmysł umożliwiający znajdowanie pożywienia ukrytego w piasku. Ryba ta używa płetw przypominających nogi, aby przesuwać się po dnie morskim.
Nowe badania ujawniają, że te wyrostki nie tylko pomagają rybie w poruszaniu się, ale także pozwalają jej „smakować” wszystko, co znajdzie się na jej drodze w poszukiwaniu pożywienia. Odkrycie to może wyjaśniać, dlaczego inne stworzenia morskie podążają za tą rybą w poszukiwaniu resztek.
Ta dziwna gra polegająca na podążaniu za liderem skłoniła międzynarodowy zespół prowadzący nowe badania do dokładniejszej analizy kurka karolińskiego poddając ryby w niewoli testowi polegającemu na znalezieniu zakopanych małży w warunkach laboratoryjnych – czytamy na portalu.
Zdolność kurków karolińskich do wykrywania i odkopywania ukrytego pożywienia doprowadziła do odkrycia, że cienkie nogi ryby pokryte są brodawkami czuciowymi, które, podobnie jak maleńkie wypustki na naszym języku, wyposażone są w receptory smaku wrażliwe na dotyk.
Ryba a podobna do ludzi
Przyglądając się głębiej genomowi zwierzęcia, zespołowi udało się również odnaleźć geny odpowiedzialne za rozwój tych specjalnych dodatków i ustalić, w jaki sposób adaptacja brodawek czuciowych ewoluowała u niektórych odmian kurków karolińskich, a u innych nie.
Zespół badawczy twierdzi, że wyjaśnienie, w jaki sposób tak złożone cechy rozwijają się u dzikich organizmów – w tym przypadku u kończyn sensorycznych kurka karolińskiego – może pomóc również w zrozumieniu innych gatunków, nawet tych mniej znanych.
Badania opublikowano w czasopiśmie Current Biology,
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Wyhodowano ryż o wysokiej zawartości białka
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E