Niezwykłe cmentarzysko odkryte w pobliżu Åsum

Znalezienie cmentarzyska w Danii z epoki wikingów tej wielkości zdarza się rzadko, częściowo dlatego, że skandynawska gleba nie zachowuje dobrze szkieletów.

Podczas przygotowań do położenia kabli elektrycznych odkryto w Danii niezwykłe cmentarzysko wikingów, w którym znajdują się niemal kompletne szkielety około 50 osób. Odkryć dokonali archeolodzy z Muzeum Odense w pobliżu wioski Åsum na wyspie Fionia.

Rzadkie znalezisko

Znalezienie jakichkolwiek szczątków ludzkich z epoki wikingów (793–1066 r. n.e.) jest rzadkie, częściowo dlatego, że skandynawskie gleby są kwaśne i nie przechowują dobrze kości. Dlatego znalezienie aż 50 pochówków z tego okresu jest tak wyjątkowe.

– To naprawdę niezwykłe znaleźć tak wiele dobrze zachowanych szkieletów w tym samym czasie, co te znalezione w Åsum. To odkrycie oferuje niezwykłe możliwości przeprowadzenia szerokiego zakresu analiz naukowych, które mogą ujawnić więcej informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, diety i pochodzenia osób pochowanych – powiedział Michael Borre Lundø, archeolog z Museum Odense.

Groby z epoki wikingów w pobliżu Åsum pochodzą z 900 roku, być może z czasów, gdy duński król Gorm „Stary” i królowa Thyra rządzili z pobliskiego jutlandzkiego miasta Jelling. Historycy nie są zgodni co do tego, gdzie rządził Gorm, ale ogólnie przyjmuje się, że centralna wyspa Fionia była częścią jego królestwa. Zdaniem archeologów nowe znaleziska pokazują znaczenie regionu w tamtym czasie.

Kobieta w wozie

Z badania wynika, że wiele osób pochowanych w Åsum było zamożnych, na co wskazują ich nagrobki. Jeden z grobów przedstawia na przykład kobietę pochowaną w charakterystycznym, przypominającym kołyskę łóżku, który okazał się zupełnie czym innym

– Kobieta została pochowana w wozie, którym prawdopodobnie podróżowała Otrzymała piękny naszyjnik ze szklanych paciorków, żelazny klucz, nóż ze srebrną rękojeścią i, co najważniejsze, mały odłamek szkła, który mógł służyć jako amulet – powiedział Borre Lundø.

W grobie znajdowała się również misternie zdobiona drewniana skrzynia, której zawartość wciąż nie jest znana. Z kolei inny grób zawierał trójpłatową klamrę wykonaną z brązu, a także czerwony szklany koralik, zawieszony na szyi zmarłego, żelazny nóż i mały kawałek kryształu górskiego, które nie występują naturalnie w Danii.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Pył z Sahary stymuluje procesy biologiczne?

Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash