Wykute w skale komory i tarasy na Madagaskarze. Kto tego dokonał?

Teniky to odizolowane stanowisko archeologiczne w masywie Isalo na południu Madagaskaru, z zagadkową architekturą wykutą w skale, która jest unikalna na całym Madagaskarze i szerszym wybrzeżu Afryki Wschodniej.

Guido Schreurs z Uniwersytetu w Bernie i jego współpracownicy sugerują, że wykute w skale tarasy i komory z ławami i filarami w odległym stanowisku archeologicznym zostały wyrzeźbione około 1000 lat temu przez społeczność zoroastryjską. Ale czy na pewno?

Wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne ujawniły, że Teniky było znacznie większe, niż wcześniej sądzono. Schreurs i jego współpracownicy zidentyfikowali następnie dziesiątki okrągłych i prostokątnych kamiennych nisz wyrzeźbionych w klifach.

Okrągłe wgłębienia w tych niszach mogły być używane do zamykania przestrzeni drewnianymi lub kamiennymi płytami, wyjaśnił. Węgiel drzewny i ceramika odzyskane podczas badań zostały datowane na okres od X do XII wieku n.e. Wykonane w Azji Południowo-Wschodniej ceramika sugeruje również, że ludzie, którzy wyrzeźbili te nisze, byli powiązani z siecią handlową Oceanu Indyjskiego.

Z Iranu na Madagaskar?

Schreurs uważa, że te struktury na Madagaskarze przypominają wykute w kamieniu nisze w Iranie, a większość archeologów kojarzy nisze w Iranie z zaratusztriańskimi obrzędami pogrzebowymi. Społeczności na wybrzeżu Iranu, w tym miasto portowe Siraf, są znane z tego, że zajmowały się handlem morskim, żeglując aż do Chin i Afryki Wschodniej.

Chociaż chciałbym podkreślić, że nasza interpretacja łącząca wykutą w skale architekturę z praktykami zaratusztriańskimi jest wstępna, podobieństwa stylistyczne kamiennych basenów i stołów znalezionych w Teniky oraz tych używanych w zaratusztriańskich ceremoniach rytualnych [również] wydają się wskazywać na ten sam kierunek – powiedział Guido Schreurs.

Źródło: archaeology.org

Czytaj też: Najstarszy ser na świecie. Znaleziono jego ślady na mumiach sprzed 3600 lat!

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E