Popiersie Nefertiti powróci do Egiptu?
Znany egiptolog i były minister ds. starożytności Zahi Hawass reaktywował inicjatywę mającą na celu repatriację 3400-letniego popiersia królowej Nefertiti, rozpoczynając międzynarodową petycję wzywającą do zwrotu kultowego popiersia jego ojczyźnie po dziesięcioleciach przebywania w Berlinie.
Jak podają media w Egipcie jest to krok w kierunku podjęcia dalszych działań mających na celu repatriację królowej.
Piszę w imieniu Egipcjan – i wszystkich, którzy są gorącymi orędownikami przywrócenia dziedzictwa Egiptu jego ojczyźnie – aby złożyć wniosek o repatriację pomalowanego wapiennego popiersia Nefertiti, wpisanego do Neues Museum pod numerem inwentarzowym AM 21300. To popiersie, niezwykłe i niemające sobie równych w historii ze względu na swe walory historyczne i estetyczne, znajduje się obecnie w Niemczech, ale nadszedł czas, aby wróciło do Egiptu – powiedział Hawass.
Nefertiti i Kamienień z Rosetty
Hawass zauważył, że pierwsze próby „powrotu” popiersia Nefertiti i Kamienia z Rosetty podjęto w 2011 r., ale okoliczności w tamtym czasie uniemożliwiły ich natychmiastowy zwrot. Zaznaczył, że oba obiekty opuściły Egipt nielegalnie i muszą zostać zwrócone.
Jak powiedział Hawass, nowe, najnowocześniejsze Wielkie Muzeum Egipskie (GEM) czeka na ich powrót do domu.
Zwrot tych dwóch kultowych artefaktów Egiptowi byłby ważnym potwierdzeniem zaangażowania zachodnich muzeów w dekolonizację swoich zbiorów i zadośćuczynienie za przeszłość – podkreślił Hawass
Jak wyjaśnia w petycji, przez ponad 100 lat Egipt był pozbawiony wielu najważniejszych starożytnych egipskich artefaktów – jednym z nich jest popiersie królowej Nefertiti z XVIII dynastii, które niezmiennie przyciąga niezliczoną rzeszę zwiedzających słynne berlińskie Neues Museum.
Zauważył, że ówczesne i późniejsze zapisy dokumentujące wykopaliska i dystrybucję znalezisk z kolekcji artefaktów obejmujących popiersie Nefertiti potwierdzają, że popiersie zostało wywiezione z Egiptu niezgodnie z literą i duchem obowiązującego wówczas egipskiego prawa.
Od czasu pierwszej pełnej publikacji popiersia Nefertiti, które pojawiło się dopiero po ponad dekadzie od jego odkrycia w 1912 r. przez Ludwiga Borchardta, Egipt podejmował liczne próby repatriacji tej bezcennej rzeźby.
Źródło: ahram.org.eg
Czytaj też: Unikalne znalezisko z czasów wikińskich ujawnione w Norwegii!
Grafika tytułowa: Michael Heise / Unsplash