Odkryto koszary z czasów Ramzesa II
Egipska misja archeologiczna pod przewodnictwem archeologa Ahmeda Saida El-Kharadly’ego z Najwyższej Rady Starożytności odkryła na stanowisku archeologicznym Tel Al-Abqain w muhafazie Al-Bahija koszary wojskowe, magazyny broni i inne zapasy pochodzące z okresu Nowego Państwa.
Nowe Państwo to okres w dziejach starożytnego Egiptu, który trwał od XVI do XI wieku p.n.e. i był to czas panowania XVIII, XIX i XX dynastii (lata 1570–1070 p.n.e.).
Wykopaliska w dystrykcie Hosh Issa odsłoniły budowle z cegły mułowej, które służyły jako koszary dla żołnierzy i magazyny żywności, broni i innych zapasów.
To ważne odkrycie podkreślające strategiczną rolę obszaru Tell Al-Abqain jako kluczowego posterunku wojskowego na zachodnim szlaku wojskowym, chroniącego północno-zachodnie granice Egiptu przed potencjalnymi inwazjami plemion libijskich i Ludów Morza – powiedział Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności (SCA).
Zwrócił uwagę na dobrze zorganizowany układ wojskowych jednostek architektonicznych, zauważając, że ich precyzyjny projekt odzwierciedla zaawansowane umiejętności inżynieryjne starożytnych egipskich budowniczych, którzy umiejętnie dostosowywali otaczające środowisko do celów wojskowych i praktycznych.
Unikalne znaleziska
Niektóre odkryte jednostki były używane do przechowywania codziennych zapasów dla żołnierzy. Znaleziono duże spichlerze i naczynia do przechowywania ceramiki zawierające pozostałości ryb i kości zwierzęcych, a także cylindryczne piece ceramiczne używane do gotowania.
Wśród najbardziej niezwykłych odkryć jest brązowy miecz z wygrawerowanym kartuszem króla Ramzesa II, co sugeruje znaczenie fortu w czasie jego panowania. Ponadto odkryto szeroki wachlarz przedmiotów osobistych i artefaktów, w tym broń, narzędzia myśliwskie, ozdoby osobiste i przedmioty religijne. Odkryto również aplikatory kohlu z kości słoniowej, koraliki z karneolu i fajansu oraz amulety ochronne – czytamy na portalu.
Według egipskich urzędników jednym z najwspanialszych odkryć na tym terenie jest pochówek krowy, symbolizującej siłę, obfitość i dobrobyt w starożytnych wierzeniach egipskich. Znaleziono również dwa bloki wapienia, jeden z inskrypcjami tytułów króla Ramzesa II, a drugi należący do urzędnika o imieniu „Bay”.
Do innych znaczących artefaktów zalicza się fajansowy skarabeusz z napisem „Amon – Władca Nieba” z kwiatem lotosu, inny skarabeusz z wygrawerowanym wizerunkiem bóstwa „Ptah” oraz brązową biżuterię przedstawiającą „Amon Horachty”.
Źródło: ahram.org.eg
Czytaj też:
Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E