Załoga Artemis II. Szkolenie księżycowe na Islandii!
Islandia pełniła funkcję księżycowego zastępstwa dla szkolenia astronautów NASA od czasów misji Apollo, a tego lata załoga Artemis II zajęła jej miejsce.
Astronauci NASA Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch i astronauta CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej) Jeremy Hansen, wraz ze swoimi zastępcami, astronautą NASA Andre Douglasem i astronautką CSA Jenni Gibbons, dołączyli do ekspertów geologii w celu odbycia szkolenia terenowego na nordyckiej wyspie.
Astronauci misji Apollo powiedzieli, że Islandia była jednym z najbardziej księżycowych miejsc szkoleniowych, do których udali się w ramach szkolenia. Ma księżycowe procesy planetarne — w tym przypadku wulkanizm. Ma krajobraz; wygląda jak Księżyc. I ma skalę cech, które astronauci będą obserwować i badać na Księżycu – powiedziała Cindy Evans, szefowa szkolenia geologicznego Artemis w Johnson Space Center NASA w Houston.
Geologia Islandii, podobnie jak Księżyca, obejmuje skały zwane bazaltami i brekcjami. Bazalty to ciemne, drobnoziarniste, bogate w żelazo skały, które powstają, gdy magma wulkaniczna stygnie i szybko krystalizuje. Na Islandii lawy bazaltowe powstają z wulkanów. Na Księżycu bazalty mogą powstawać zarówno z wulkanów, jak i z lawy gromadzącej się w basenach uderzeniowych. Brekcje to kanciaste fragmenty skał, które są ze sobą łączone, tworząc nowe skały. Na Islandii brekcje wulkaniczne powstają w wyniku eksplozywnych erupcji wulkanicznych, a na Księżycu brekcje uderzeniowe powstają w wyniku uderzenia meteoroidów w powierzchnię Księżyca.
Oprócz eksploracji geologii Islandii astronauci ćwiczyli nawigację i umiejętności ekspedycyjne, aby przygotować się do wspólnego życia i pracy, a także przekazali informacje zwrotne instruktorom, którzy wykorzystali to jako okazję do doskonalenia swoich umiejętności i określenia miejsc przyszłego szkolenia załogi Artemis. Poddali również testom narzędzia , ucząc się używać młotków, czerpaków i dłut do zbierania próbek skał.
Źródło: NASA
Czytaj też: Kolejna gigantyczna konstelaca satelitów wkrótce na orbicie?
Grafika tytułowa: Martin Jernberg / Unsplash