Polsko-fińska firma ICEYE będzie dostarczać dane do NASA
Firma ICEYE podpisała pięcioletni kontrakt z NASA na dostarczanie radarowych obrazów satelitarnych do celów naukowych i badawczych na temat Ziemi.
ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów radarowych z syntetyczną aperturą (SAR). Konstelacja 38 satelitów oferuje niemal w czasie rzeczywistym informacje zarówno w dzień, jak i w nocy dla różnych zastosowań.
ICEYE podpisała pięcioletni kontrakt z NASA na dostarczanie danych SAR do NASA na potrzeby nauk o Ziemi i zastosowań badawczych. Kontrakt został przyznany w ramach programu Commercial Smallsat Data Acquisition agencji. Według firmy jest to „kontynuacja dostarczania danych przez ICEYE – czytamy na portalu.
Wcześniejsza współpraca
Wcześniej, bo już w kwietniu 2023 r. NASA przyznała firmie pięcioletnią umowę zakupu ogólnego na dostarczenie danych SAR do oceny w celu ustalenia, czy nadają się one do „rozwoju celów naukowych i aplikacyjnych NASA”. W sierpniu 2023 r. firma ogłosiła, że otrzymała pierwsze zlecenie od NASA.
NASA jest podekscytowana możliwością oceny danych ICEYE w kontekście naszych portfolio Earth Science Research, Analysis, and Applications. Wraz z pojawieniem się SAR z komercyjnych źródeł, takich jak ICEYE, jesteśmy zainteresowani tym, w jaki sposób te małe konstelacje satelitarne mogą uzupełniać istniejące zestawy danych i możliwości NASA – powiedział wówczas Will McCarty, naukowiec programu NASA CSDA.
Po zaledwie 18 miesiącach od rozpoczęcia pięcioletniego okresu oceny, NASA wydaje się być na tyle usatysfakcjonowana wynikami, że już zaproponowała firmie ICEYE 5-letni kontrakt o stałej cenie, nieokreślonej dostawie i ilości, obejmujący wiele zamówień.
Badacze NASA, współpracujący naukowcy i partnerzy akademiccy będą mogli cieszyć się rozszerzonym dostępem do niezawodnego, dokładnego strumienia danych radarowych z największej na świecie komercyjnej konstelacji SAR – powiedział Eric Jensen, dyrektor generalny amerykańskiej filii ICEYE.
Źródło: europeanspaceflight.com
Czytaj też: Załoga Artemis II. Szkolenie księżycowe na Islandii!
Grafika tytułowa: dlsd cgl / Pixabay