Fragmenty wcześniej „zaginionych” tragedii Eurypidesa. Udało się przetłumaczyć!
Jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie literatury starożytnej Grecji ostatniego półwiecza było odkrycie przez archeologów około 100 wersów z dwóch zaginionych sztuk Eurypidesa, dramatopisarza z V w. p.n.e. Teraz dokonano jego przetłumaczenia.
Jak podaje portal branżowy mowa tu o następujących tekstach: Ino – tragedii zemsty, z której odkryto 37 wersów, oraz Poliidos – tragedii moralistycznej, z której odkryto 60 wersów.
Odkrycia dokonano podczas wykopalisk pod koniec 2022 r. prowadzonych przez egipski zespół archeologów w starożytnej nekropolii w Filadelfii, położonej 75 mil na południowy zachód od Kairu. Papirus odkryto w grobach jamowych z III w. n.e. połączonych ze starszą budowlą grobową.
Tłumaczenie zaginionych fragmentów
Dyrektor projektu wykopaliskowego w Filadelfii, Basem Gehad, skontaktował się z Yvoną Trnką-Amrhein, adiunktem klasyków na University of Colorado Boulder. Po ustaleniu, że teksty były eurypidesowskie, za pomocą internetowej bazy starożytnych tekstów greckich, Trnka-Amrhein skontaktowała się ze swoim kolegą Johnem Gibertem, ekspertem od Eurypidesa. Naukowcy wspólnie przetłumaczyli i przeanalizowali sztuki, a ich odkrycia opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma Journal of Papyrology and Epigraphy , poświęconego literaturze, historii i filozofii greckiej i rzymskiej.
Ino i Polyidos były znane tylko ze streszczeń fabuły i garści cytatów. To najważniejsze znalezisko greckiej tragedii od czasu opublikowania papirusu Eurypidesa Erechtheusa w kolekcji Sorbony w 1967 r. – powiedziała Trnka-Amrhein.
Papirus został datowany na III wiek n.e. na podstawie stylu pisma i kontekstu archeologicznego, w którym został znaleziony. Tekst dzieli niektóre słowa na sylaby złożone, co sugeruje, że mógł to być swego rodzaju podręcznik dla początkujących czytelników.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że oprócz tekstów Eurypidesa „znaleziono kilka innych fragmentów papirusu, których publikacja jest w toku”.
Źródło: news.artnet.com
Czytaj też: Coś dziwnego dzieje się z odgłosami papug amazońskich?
Grafika tytułowa: Marian Florinel Condruz / PEXELS