Starożytny zatopiony most znaleziony w jaskini

Most o długości 7,62 metra ma około 6000 lat i jak twierdzi zespół naukowców przesuwa to ostatnie szacunki dotyczące osadnictwa ludzkiego w basenie Morza Śródziemnego.

Rekonstrukcja wczesnej kolonizacji ludzkiej na wyspach Morza Śródziemnego jest trudna ze względu na ograniczone dowody archeologiczne. Badając zatopiony most, interdyscyplinarny zespół badawczy – kierowany przez profesora geologii Uniwersytetu Południowej Florydy Bogdana Onaca – był w stanie dostarczyć przekonujących dowodów wcześniejszej działalności człowieka wewnątrz jaskini Genovesa, położonej na hiszpańskiej wyspie Majorka.

Obecność zatopionego mostu i innych artefaktów wskazuje na wysoki poziom aktywności, co oznacza, że pierwsi osadnicy rozpoznali zasoby wodne jaskini i strategicznie zbudowali infrastrukturę umożliwiającą nawigację – powiedział Onac, cytowany w komunikacie.

Jaskinia, położona w pobliżu wybrzeża Majorki, ma przejścia zalane z powodu rosnącego poziomu morza, z wyraźnymi inkrustacjami kalcytu tworzącymi się w okresach wysokiego poziomu morza. Formacje te, wraz z jasnym pasem na zatopionym moście, służą jako wskaźniki dokładnego śledzenia historycznych zmian poziomu morza i datowania budowy mostu.

Most i podwodna ścieżka

Most jest wykonany z bloków wapiennych i łączy dwie podwyższone komory w jaskini. Ale most nie jest jedyną ludzką konstrukcją w jaskini. Jest też starożytna kamienna ścieżka przy wejściu do jaskini, która prowadzi w dół do podwodnego jeziora.

Dokładny cel jaskini pozostaje niejasny – czy służyła na przykład celom rytualnym, czy schronieniu – ale celem zespołu w niedawnym artykule nie była interpretacja jej przeznaczenia. Chcieli po prostu skatalogować poziom wody w jaskini na przestrzeni ostatnich 180 000 lat i skatalogowali to.

Analizując narośla minerałów na moście i wysokość pasma barwnego na moście, Onac i zespół odkryli, że most został zbudowany prawie 6000 lat temu, ponad dwa tysiące lat później niż poprzednie szacunki – zmniejszając tym samym lukę chronologiczną między osadnictwem wschodnim i zachodnim regionu Morza Śródziemnego.

Te badania podkreślają znaczenie współpracy interdyscyplinarnej w odkrywaniu prawd historycznych i pogłębianiu naszej wiedzy na temat historii ludzkości – podsumował Onac.

Źródło: USF, gizmodo.com

Czytaj też: Krowa morska sprzed milionów lat została zabita przez prehistorycznego krokodyla. I to nie koniec…

Grafika tytułowa: Jos Mittelmeijer / Pixabay