SpaceX wystrzelił 116 satelitów w tym polskiego – EagleEye

SpaceX wystrzeliło najnowszą z serii misji współdzielonych przejazdów czyli Transporter-11, umieszczając na orbicie ponad 100 satelitów dla klientów komercyjnych i rządowych, w tym największego i najbardziej zaawansowanego polskiego satelity – EagleEye.

Wyróżnikiem misji EagleEye jest zdolność do operowania na bardzo niskiej orbicie (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit). Satelita, schodząc na wysokość około 350 km zapewni lepszą jakość obrazowania Ziemi.

Satelita EagleEye został zbudowany przez Creotech Instruments na uniwersalnej platformie satelitarnej HyperSat, która już teraz stanowi kluczowy element szeregu projektów cywilnych i obronnych na szczeblu krajowym i europejskim. Modułowy charakter platformy może być wykorzystywany w różnych misjach, również na Księżyc.

Historyczny start Falcona

Falcon 9 wystartował z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii o 14:56 czasu wschodniego w ramach misji Transporter-11. Rakieta wspomagająca, w swoim 12. locie, wylądowała z powrotem na miejscu startu siedem i pół minuty po starcie. Transporter-11 przewoził 116 ładunków, które zostały rozmieszczone około 54 minuty po starcie.

Jak podaje branżowy portal największym klientem pod względem liczby ładunków była firma Planet, która wysłała na orbitę 36 swoich satelitów typu CubeSat Dove, a także Tanager-1, swojego pierwszego satelitę do obrazowania hiperspektralnego.

Kilka innych firm dodało do swoich konstelacji podczas startu, w tym firmy zajmujące się obrazowaniem radarowym Capella Space, Iceye, iQPS i Umbra. Satellogic wystrzelił trzy kolejne satelity obrazowe, a Spire dodał siedem satelitów Lemur, z których cztery mają ładunki dla firmy Myriota, zajmującej się Internetem rzeczy (IoT). HawkEye 360 i Unseenlabs również wysłały satelity, aby dodać je do swoich flot w celu świadczenia usług wywiadowczych na częstotliwości radiowej – czytamy na portalu.

W wystrzeleniu wzięły udział także inne firmy. Po raz pierwsze operacyjne cztery satelity wysłał Sateliot, hiszpański startup planujący oferowanie usług IoT, a z kolei Tomorrow.io dołączyło swoje pierwsze dwa satelity z mikrofalowymi sondami do usług prognozowania pogody. Kuva Space, fiński startup, wystrzelił swojego pierwszego satelitę do obrazowania hiperspektralnego.

Transporter-11 obejmował również kilku klientów rządowych. United Kingdom Space Command wystrzeliło Tyche, 150-kilogramowego satelitę obrazowego zbudowanego przez Surrey Satellite Technology Ltd. Satelita, który będzie dostarczał obrazy o rozdzielczości submetrowej, jest pionierem planowanej konstelacji wywiadu, nadzoru i rozpoznania (ISR) dla brytyjskiego wojska – czytamy także.

NASA wystrzeliła dwa demonstracyjne satelity typu CubeSat, zwane PTD-R i PTD-4. Ten pierwszy zademonstruje technologie obrazowania ultrafioletowego i podczerwonego, a PTD-4 przetestuje technologię rozkładanych paneli słonecznych. Europejska Agencja Kosmiczna umieściła na pokładzie Transporter-11 dwa satelity: Arctic Weather Satellite i Phisat-2. Z kolei tajwańskie firmy przy wsparciu tajwańskiej agencji kosmicznej TASA wypuściły dwa inne satelity typu CubeSat 3U: misja teledetekcyjna o nazwie TORO i statek kosmiczny IoT o nazwie Nightjar.

Źródło: spacenews.com/Creotech Instruments

Czytaj też: Virgin Galactic chce przewozić setki pasażerów rocznie

Grafika tytułowa: Sven Piper / Unsplash