NASA wysłała dwa centy na stację kosmiczną. Po co astronautom monety na orbicie?

Dwie monety jednocentowe nie są pierwszymi, które opuściły Ziemię, ale nadal stanowią ewenement w stosunku do tego, co zwykle jest wystrzeliwane w kosmos.

Dwa centy poleciały w weekend na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Amerykańskie monety jednocentowe zostały wystrzelone na pokładzie „SS Francis R. 'Dick’ Scobee”, 21. statku transportowego Cygnus firmy Northrop Grumman, nazwanego na cześć poległego dowódcy wahadłowca kosmicznego Challenger NASA.

Cygnus wyniosła w kosmos rakieta SpaceX Falcon 9 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Oprócz dwóch centów w bezzałogowej kapsule znalazło się jeszcze 3720 kilogramów innego niezbędnego ładunku.

Eksperyment z udziałem monet

Amerykańskie centy zostaną wykorzystane w pokazie zwanym „Screaming Balloon”. Do spuszczonego balonu włoży się monetę jednocentową, a następnie astronauta nadmucha balon i zakręci nim, aby porównać go z nakrętką sześciokątną wkręconą wewnątrz drugiego balonu – powiedziała Michele Hooks, kierownik projektu edukacyjnego w NASA’s Office of STEM Engagement, cytowana przez portal.

„STEMonstration” to najnowszy z serii krótkich filmów edukacyjnych nakręconych na stacji kosmicznej, których celem jest zaangażowanie uczniów szkół podstawowych w tematykę naukową, technologiczną, inżynieryjną i matematyczną (STEM). Każdy STEMonstration jest zaprojektowany tak, aby uczniowie mogli odtworzyć eksperyment w swojej klasie – stąd użycie monet.

Chcieliśmy czegoś prostego, do czego uczniowie mogliby mieć dostęp, a monet jest pod dostatkiem – powiedziała Hooks.

Monety są rzeczywiście łatwe do znalezienia. Jednak w przypadku monet, które zostały wysłane w kosmos, Hooks i jej zespół byli nieco bardziej wybredni.

Chcieliśmy, aby grosze zostały wybite w 2024 roku, aby upamiętnić rok, w którym zostały wysłane w kosmos i rok, w którym astronauci byli na stacji. Chcieliśmy również, aby były błyszczące, ponieważ będą filmowane przez kamerę – dodała Hooks.

To nie jedyne monety w kosmosie

Monety o których mowa, nie są pierwszymi, które opuściły Ziemię.

Z moich badań wiem m.in. o amerykańskim cencie, który poleciał z Apollo 11 (misja z Neilem Armstrongiem) i o kilku centach, które poleciały z Apollo 14 – powiedział Richard Jurek, współprowadzący podcast „Two Space Collectors Collecting Space” i założyciel The Jefferson Space Museum.

Źródło: NASA, space.com

Czytaj też: NASA opóźnia start Crew-9. Wszystko przez problemy z Boeing Starliner

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash