Naukowcy odkryli nową substancję, która może naprawiać stawy

Naukowcy wynaleźli wstrzykiwalną „maź”, która może odbudować chrząstkę w organizmie. Na razie testowali go tylko na owcach, ale pewnego dnia ten specyfik może być stosowany do naprawy uszkodzeń stawów u ludzi.

Chrząstka to mocna, elastyczna tkanka, która wyściela powierzchnię stawów, takich jak kolana. Amortyzuje stawy i zapobiega ocieraniu się kości o siebie podczas ruchu. Jednak wraz z wiekiem chrząstka w naszych stawach stopniowo się pogarsza. Może również ulec uszkodzeniu w wyniku urazu lub przewlekłego nadmiernego użytkowania.

Kiedy chrząstka ulega uszkodzeniu lub rozpada się z czasem, może to mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia i mobilność ludzi. Problem polega na tym, że u dorosłych ludzi chrząstka nie ma wrodzonej zdolności do gojenia się – powiedział współautor badania Samuel Stupp, dyrektor Northwestern University’s Simpson Querrey Institute for BioNanotechnology.

Czym jest „maź”?

Teraz Samuel Stupp i jego współpracownicy stworzyli rodzaj wstrzykiwalnego biomateriału, który może regenerować chrząstkę szklistą w stawach. Opisali swój wynalazek w badaniu opublikowanym w czasopiśmie PNAS.

Nasza nowa terapia może wywołać naprawę w tkance, która naturalnie się nie regeneruje – powiedział Stupp.

Po wstrzyknięciu do stawu białko w mazi rekrutuje substancję chemiczną w organizmie zwaną transformującym czynnikiem wzrostu beta1 (TGF-b1), która wspomaga naprawę chrząstki. Maź zawiera również rodzaj złożonego węglowodanu lub polisacharydu, zwanego kwasem hialuronowym, który może nakłonić komórki macierzyste do tworzenia chrząstki.

Naukowcy testowali maź na owcach, które miały pewien rodzaj uszkodzenia chrząstki w stawie kolanowym – złożonym stawie przypominającym ludzkie kolano, występującym w górnych tylnych nogach czworonożnych zwierząt.

W ciągu sześciu miesięcy od jednorazowego zastrzyku, maź wywołała zauważalny wzrost chrząstki i wzmocniła naprawę uszkodzonych stawów zwierząt. Co ważne, struktura nowej chrząstki u owiec leczonych mazią przypominała strukturę chrząstki szklistej.

Zespół ma nadzieję, że dzięki dalszym badaniom i pracom rozwojowym maź przyniesie podobne rezultaty u ludzi.

Źródło: livescence.com

Czytaj też: Lamy potrafią bronić się przed śmiertelnymi wirusami

Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash