Lęk i depresja zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi?
Najnowsze badania wykazały związek między lękiem, depresją i zwiększonym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich.
Stany lękowe i depresja mogą zwiększać ryzyko wystąpienia potencjalnie zagrażających życiu zakrzepów krwi, znanych jako zakrzepica żył głębokich (DVT). W przypadku DVT skrzep krwi tworzy się w głębokiej żyle, zwykle w nogach. DVT może powodować uszkodzenia poprzez ograniczenie przepływu krwi do miejsca skrzepu i zwiększenie ciśnienia w żyłach. Większe niebezpieczeństwo pojawia się, gdy część lub całość tego skrzepu oderwie się i przemieści do płuc, gdzie może zablokować przepływ krwi, powodując duszność, ból w klatce piersiowej, a nawet śmierć.
Najnowsze badanie opublikowane na początku lipca w American Journal of Hematology zbadało nie tylko, w jakim stopniu lęk lub depresja mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, ale także dlaczego tak się dzieje.
Kiedy uświadomiłam sobie związek między długotrwałym lękiem i depresją a zakrzepami krwi, zaczęłam się zastanawiać, czy te stany mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia zakrzepu u pacjenta – powiedziała dr Rachel Rosovsky, główna autorka badań i dyrektorka ds. badań nad zakrzepicą w Division of Hematology w Massachusetts General Hospital.
Naukowcy retrospektywnie przyjrzeli się danym od prawie 119 000 osób. Dane obejmowały pomiary aktywności mózgu związanej ze stresem uzyskane za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Skany PET ujawniają poziomy aktywności i zużycie energii przez różne części mózgu.
Dane obejmowały również pomiary białka C-reaktywnego o wysokiej czułości, markera stanu zapalnego, oraz zmienność rytmu serca, miarę adaptacji. Im wyższa zmienność rytmu serca, tym lepiej organizm radzi sobie ze stresującymi sytuacjami.
W całej grupie około 106 450 osób otrzymało diagnozę lęku, podczas gdy u 108 790 zdiagnozowano depresję; grupy te częściowo się pokrywają, ponieważ wielu uczestników cierpiało na oba schorzenia – czytamy także.
W ciągu średniego okresu obserwacji wynoszącego 3,6 roku, około 1780 uczestników badania doświadczyło DVT. Osoby z historią lęku lub depresji były odpowiednio o 53 proc. i 48 proc. bardziej narażone na wystąpienie DVT w porównaniu z osobami bez historii żadnego z tych schorzeń. Podobne tendencje zaobserwowano u osób z obydwoma schorzeniami.
Jeśli masz depresję lub lęk, pamiętaj, że są to potencjalne czynniki ryzyka zakrzepów krwi. Ale pomyśl także o tym, czy masz inne czynniki ryzyka i co możesz z nimi zrobić, aby zmniejszyć ryzyko – powiedziała Rosovsky.
Źródło: livescence.com
Czytaj też: Naukowcy odkryli nowy hormon. To dzięki niemu kości stają się supermocne?
Grafika tytułowa: Nik Shuliahin / Unsplash