Kiedy Ariane 6 wyniesie w kosmos astronautów?

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała firmie Arianespace kontrakt na zbadanie potencjalnych opcji umożliwiających wykonywanie misji załogowych przy użyciu rakiety Ariane 6.

W wywiadzie dla portalu SpaceNews dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA, Toni Tolker-Nielsen, wyjaśnił, że Ariane 6 może zostać zmodyfikowana tak, aby spełniała niezbędne normy bezpieczeństwa umożliwiające start załogowych lotów, lub agencja może „zainwestować w system bezpieczeństwa kapsuły, aby była bezpieczna dla załogi w przypadku niepowodzenia startu”. Jak dodał, agencja ma już podpisany kontrakt na „znalezienie najlepszego kompromisu między tymi dwiema opcjami w przyszłym roku”.

Finansowanie omawianego badania zostało zatwierdzone na ministerialnym spotkaniu agencji w Paryżu w 2022 r. w ramach elementu transportu załogowego w kosmosie Programu przygotowawczego ESA do przyszłych rakiet nośnych (FLPP). Z kolei kontrakt „Badanie zgodności systemu startowego Ariane 6 z aplikacją Human Space Transportation w perspektywie krótkoterminowej” został przyznany Arianespace, a ArianeGroup działał jako podwykonawca.

Analiza zakończy się w tym roku

Celem obecnego badania jest ocena przydatności systemu startowego Ariane 6 do transportu załogi, w tym ograniczeń operacyjnych i bezpieczeństwa związanych z misjami załogowymi. Prace nad kontraktem rozpoczęły się w październiku 2023 r. i mają zostać zakończone pod koniec tego roku.

Mimo że ESA wydaje się być w najlepszej pozycji, aby dostarczyć odpowiednią załogę, nie jest jeszcze zdecydowana na Ariane 6. Portal zwraca uwagę, iż Tolker-Nielsen stwierdził, że ESA „nie będzie faworyzować żadnego konkretnego startu; poprosi przemysł o przedstawienie propozycji”.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Dragon zostanie ulepszony. Nowe informacje w sprawie „zezłomowania” ISS!

Grafika tytułowa: Julia Casado / Pixabay