„Zimna wojna” na orbicie trwa w najlepsze!

Chiny wystrzeliły nowego satelitę szpiegowskiego o wysokiej rozdzielczości Gaofen-11. Tym samym konstelacja CHEOS składa się już z pięciu nowoczesnych obiektów.

To rakieta Long March 4B startująca z Taiyuan Satellite Launch Center w północnych Chinach umieściła na orbicie Gaofen-11. Tradycyjnie dopiero po dłuższym czasie, Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) ogłosiła, że start się powiódł i ujawniono nawet przewożony ładunek.

Satelita zwiększa chińskie możliwości obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości. CASC stwierdza, że satelita będzie wykorzystywany do celów geodezyjnych, planowania urbanistycznego, potwierdzania praw do ziemi, projektowania sieci dróg, szacowania plonów oraz zapobiegania katastrofom i ich łagodzenia. Uważa się, że satelity Gaofen-11 należą do najzdolniejszych satelitów optycznych Chin.

Cztery poprzednie satelity Gaofen-11 zostały wystrzelone rakietami Long March 4B. Satelity znajdują się na orbitach okołobiegunowych, około 500 kilometrów wysokości.

W artykule opublikowanym przez Chińskie Towarzystwo Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii w listopadzie 2020 r. stwierdzono, że Gaofen-11 ma zdolność przesyłania obrazów optycznych o rozdzielczości rzędu około 10 centymetrów – czytamy na portalu.

Jak zwraca uwagę portal szczegółowe informacje dotyczące rozdzielczości i możliwości zostały opublikowane dla satelitów serii Gaofen o numerach 1-7. Jednak informacje dotyczące satelitów Gaofen o numerach 8 i wyższych nie zostały ujawnione. Sugeruje to, że satelity są przynajmniej częściowo przeznaczone dla klientów wojskowych.

Liczba startów

Start był 33. misją orbitalną Chin w tym roku. CASC oświadczyło na początku roku, że kraj zamierza przeprowadzić około 100 startów. Obejmuje to około 70 startów przez CASC – chińskiego państwowego głównego wykonawcę kosmicznego – i 30 od dostawców komercyjnych.

CASC przygotowuje się obecnie do pierwszego startu Long March 12. Rakieta będzie w stanie wysłać do 12 000 kilogramów na niską orbitę okołoziemską lub 6000 kg na orbitę heliosynchroniczną.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Dragon zostanie ulepszony. Nowe informacje w sprawie „zezłomowania” ISS!

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay