Odkryto starożytną świątynię w Peru
Archeolodzy odkryli w Peru ruiny świątyni ceremonialnej, która liczy sobie około 5000 lat, a także ludzkie szkielety.
Zgodnie z komunikatem peruwiańskiego Ministerstwa Kultury, miejsce, w którym znajduje się świątynia, znajduje się w dystrykcie Zaña (znana również jako Saña) w północno-zachodnim Peru i jest częścią kompleksu archeologicznego Los Paredones de la Otra Banda-Las Ánimas.
Po rozpoczęciu wykopalisk na początku czerwca naukowcy odkryli pozostałości ścian wielopiętrowej świątyni. Między ścianami znajdowały się szkielety trzech dorosłych osób. Jak podają regionalne media, pochówki, w których znajdowały się ofiary owinięte w płótno, stanowią dowód na to, że mogło to być miejsce rytuału ofiarnego.
Prawdopodobnie patrzymy na 5000-letni kompleks religijny, który znajduje się w przestrzeni archeologicznej określonej przez ściany zbudowane z błota. Mamy coś, co mogłoby być centralnymi schodami, po których można było się wspiąć na rodzaj sceny w centralnej części – powiedział Luis Armando Muro Ynoñán, dyrektor Archeologicznego Projektu Krajobrazów Kulturowych Doliny Úcupe-Zaña.
Jak podano w komunikacie ściany były ozdobione misternymi fryzami przedstawiającymi wizerunki ludzkiego ciała z głową ptaka, cechami kota i gadzimi pazurami. Górne części ścian były pokryte „cienkim tynkiem z malowidłami”.
Naukowcy odkryli również inny pomnik datowany na okres między 600 a 700 rokiem n.e., co musiało mieć miejsce w okresie peruwiańskim Moche. Moche, którzy składali ofiary z ludzi, znani są ze swoich dużych świątyń i wspaniałych dzieł sztuki, w tym ceramicznych kielichów w kształcie ludzkich głów. Zespół zidentyfikował również pochówek dziecka, które miało 5 lub 6 lat, ale pochówek ten odbył się wiele lat później.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Masz stare książki? Uważaj, mogą być trujące!
Grafika tytułowa: Katherine Kromberg / Unsplash