Kazachstan dołącza do chińskiego programu księżycowego
Kazachstan podpisał memorandum o współpracy w ramach kierowanego przez Chiny projektu ILRS i będzie również badał możliwości komercyjnego wykorzystania swoich kosmodromów.
Umowa została podpisana podczas ostatniej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Kazachstanie. Według agencji informacyjnej Interfax, memorandum dotyczące współpracy w ramach Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca (ILRS) było jednym z 30 podpisanych dokumentów. Warto zauważyć, że chińskie MSZ oświadczyło również, że Chiny i Kazachstan „rozważą możliwość komercyjnego wykorzystania swoich wyrzutni kosmicznych”.
Chiny obecnie pracują nad zwiększeniem dostępu do platformy dla powstających komercyjnych dostawców usług startowych. Kosmodrom Bajkonur został założony przez Związek Radziecki w Kazachstanie. Jest dzierżawiony przez Rosję do 2050 roku. Kraj ten jest również gospodarzem poligonu testowego Sary Shagan. Kazachstan graniczy z Xinjiangiem, na zachodzie Chin.
To nie koniec nowości
Prezydent Chin Xi Jinping wygłosił również przemówienie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy Plus w Astanie w Kazachstanie.
Chiny witają wszystkie strony zainteresowane korzystaniem z systemu nawigacji satelitarnej Beidou i udziałem w budowie Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca – powiedział Xi.
Kierowany przez Chiny ILRS przewiduje budowę stałej bazy księżycowej w latach 30. XXI wieku. Zostanie ona zbudowana przy użyciu superciężkiej wyrzutni. Ambitny projekt ma na celu przyspieszenie eksploracji Księżyca i wykorzystania zasobów księżycowych. Chiny zamierzają również wysłać astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem.
Chiny oświadczyły również, że utworzą Międzynarodową Organizację Współpracy Stacji Badawczych Księżyca (ILRSCO). Organizacja będzie koordynować i zarządzać budową bazy księżycowej ILRS.
Kazachstan stał się 12. krajem, który dołączył do ILRS, po Serbii w maju oraz Nikaragui i Tajlandii w kwietniu. Ta lista nie obejmuje Turcji.
Chiny i Rosja oficjalnie ogłosiły wspólny projekt ILRS w Sankt Petersburgu w Rosji w czerwcu 2021 r.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Airbus zbuduje satelity dla Bundeswehry
Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash