Chiny wystrzeliły satelity dla firmy z Pekinu

Chiny wysłały na orbitę nowy zestaw czterech optycznych satelitów teledetekcyjnych Pekin-3 dla Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd. (21AT) z Pekinu.

Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała w niedzielę z Centrum Wystrzeliwania Satelity Taiyuan w północnych Chinach. China Aerospace Science and Technology Group (CASC) tradycyjnie już potwierdziła sukces startu w ciągu godziny od startu.

Okazało się, że na pokładzie znajdowały się cztery satelity teledetekcyjne Beijing-3C. Prawdopodobnie wejdą one na mniej więcej kołowe orbity synchroniczne ze Słońcem, położone na wysokości 600 km.

Satelity zostały wystrzelone dla firmy Twenty First Century Aerospace Technology Co. Ltd. (21AT) z Pekinu. Satelity zostały zbudowane przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST) należącą do CASC. 21AT zamówił wcześniej satelity w brytyjskiej firmie Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) – podaje portal.

Konstelacja Pekin-3C składa się z czterech inteligentnych satelitów teledetekcyjnych o średnicy 0,5 metra, panchromatycznej i 2-metrowej rozdzielczości wielospektralnej. Według 21AT dwaj członkowie kwartetu są również znani jako Nanning-2 i Zhengzhou Airport Satellite . Ten pierwszy będzie obsługiwał Nanning, stolicę Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang, a także sam region.

Portal wyjaśnia, że konstelacja będzie współpracować z innymi, wcześniej wystrzelonymi satelitami Pekin-3. Połączą się one w celu zapewnienia wysokiej rozdzielczości danych satelitarnych teledetekcyjnych. Według 21AT będą one również pomagać w rozwoju nowych sił wytwórczych w komercyjnym przemyśle lotniczym oraz przyczyniać się do modernizacji krajowego systemu zarządzania.

Obecnie największą konstelację teledetekcyjną w Chinach posiada Changguang Satellite Technology (CGST), spółka wydzielona z CIOMP Chińskiej Akademii Nauk. Ma ona na orbicie ponad 100 satelitów serii Jilin-1. Należą do nich satelity optyczne i wideo o rozdzielczości panchromatycznej około 0,70 metra. W 2022 r. rozszerzyła swoje plany, wystrzeliwując do 2025 r. 300 satelitów.

Źródło: spacenews.com/space.com

Czytaj też: BAE Systems zbuduje specjalnego satelitę dla NOAA

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash