NASA i ESA będą współpracować przy misji łazika marsjańskiego

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna podpisały umowę, na mocy której NASA przekaże setki milionów dolarów wsparcia dla europejskiej misji łazika marsjańskiego.

Urzędnicy z NASA i ESA podpisali porozumienie w siedzibie ESA w Paryżu, formalizując ogłoszoną wcześniej współpracę między agencjami w ramach misji łazika ExoMars Rosalind Franklin, której wystrzelenie zaplanowano na 2028 rok.

Umowa potwierdza planowany wkład NASA w misję, w tym silniki hamujące z przepustnicą, które będą używane na nowym etapie opadania opracowywanym przez ESA, oraz jednostki ogrzewania radioizotopowego (RHU), które wykorzystują ciepło powstałe w wyniku rozpadu plutonu-238 do utrzymywania ciepła statku kosmicznego. RHU wymagają również wystrzelenia ze Stanów Zjednoczonych pojazdem, który zakupi NASA.

Wkład NASA zastępuje elementy misji pierwotnie dostarczone przez firmę Roscosmos, która opracowała platformę lądowania dla misji Rosalind Franklin i planowała wystrzelenie statku kosmicznego na Protonie we wrześniu 2022 r. Jednak ESA odwołała partnerstwo kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. – czytamy na portalu.

ESA pracuje obecnie nad własnym systemem lądowania dla łazika, przyznając 9 kwietnia kontrakt o wartości 522 milionów euro (około 566 milionów dolarów) firmie Thales Alenia Space na wznowienie prac nad misją. Zespół kierowany przez tę firmę opracuje nową platformę lądowania dla łazika, a NASA zapewni silniki i RHU, które nie są łatwo dostępne w Europie.

To kluczowe porozumienie wzmacnia nasze wspólne wysiłki na rzecz programu ExoMars i gwarantuje, że łazik Rosalind Franklin wystartuje na marsjańskiej ziemi w 2030 r. – powiedział Daniel Neuenschwander, dyrektor ds. eksploracji załogowej i robotycznej w ESA, cytowany przez portal.

W ogłoszeniu nie ujawniono wartości wkładu NASA w misję. Opublikowana w marcu propozycja budżetu NASA na rok budżetowy 2025 wymagała 49,2 mln dolarów na prace nad Rosalind Franklin i przewidywała wydanie 339 mln dolarów do roku podatkowego 2029, czyli okresu obejmującego przewidywany start misji pod koniec 2028 r.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: NASA i Boeing. Wspólna decyzja o dalszym opóźnieniu startu Starlinera

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash