Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła „fabrykę pomysłów” w Austrii
Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła w Wiedniu centrum innowacji w projektowaniu i produkcji sprzętu kosmicznego – Phi-Lab. Jest to pierwsze tego rodzaju wspierane przez ESA, centrum poza jej siedzibą.
Jak informuje ESA w komunikacie, prace w centrum będą skupiać się na przyspieszeniu rozwoju produkcji dla przestrzeni kosmicznej, w tym na szybkim prototypowaniu nowych materiałów, układów napędowych oraz budowie statków kosmicznych i satelitów.
Austriackie przedsiębiorstwa będą mogły dołączyć do „Phi-Lab” w Wiedniu wraz z partnerami europejskimi, a także uniwersytetami, instytutami i ośrodkami badawczymi. Laboratorium będzie zarządzane przez firmę Accent, która jest inkubatorem zaawansowanych technologii w Dolnej Austrii, we współpracy z Brimatech, wiedeńską firmą zajmującą się badaniami rynku i konsultingiem, oraz Tecnet-tt, organizacją zajmującą się transferem technologii. Dołączą do nich konsultanci Enspace i Vienna Airport, który udostępnia powierzchnię biurową.
ESA będzie ściśle współpracować z Phi-Lab Austria w celu ustalenia działań centrum, wyboru pierwszych projektów i powiązania tych projektów z odpowiednią wiedzą specjalistyczną ESA. Wkrótce rozpocznie się nabór pomysłów, a w czerwcu odbędzie się wybór pierwszych pozytywnie przyjętych wniosków o finansowanie zalążkowe.
Powstaną centra w innych krajach
Oczekuje się, że wkrótce w całej Europie zostaną otwarte inne wspierane przez ESA „Phi-Labs”, aby wspierać wymianę pomysłów, zasobów i wiedzy w celu opracowania zrównoważonych koncepcji komercyjnych poprzez szybkie badania iteracyjne – czytamy w komunikacie ESA.
Laboratoria będą uzupełnieniem sieci inkubatorów przedsiębiorczości i brokerów technologii ESA, którzy wspierają firmy na ich drodze do komercjalizacji, od początkowych pomysłów po pozyskanie klientów.
Wysiłki te stanowią część programu ScaleUp ESA, który zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie komercjalizacji w celu przekształcenia świetnych pomysłów w rzeczywistość poprzez innowacje i inwestycje.
Podczas mojej pracy jako dyrektor ds. obserwacji Ziemi w ESA wprowadziłem koncepcję Phi-Lab, aby komercjalizować przestrzeń kosmiczną poprzez przyspieszenie wykorzystania danych z obserwacji Ziemi poprzez transformacyjne i przełomowe innowacje. Wraz z otwarciem Phi-Lab Austria rozszerzymy tę koncepcję na wszystkie obszary przestrzeni kosmicznej, skupiając kluczowych graczy z różnych dziedzin wiedzy, pochodzenia i społeczności. ESA życzy nowemu centrum innowacji kosmicznych w Austrii wielu sukcesów, zapału i twórczych inspiracji – powiedział Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, cytowany w komunikacie.
Źródło: ESA
Czytaj też: Misja polskiego astronauty na ISS może się opóźnić
Grafika tytułowa: Scott Graham / Unsplash