Aerospacelab zbuduje pierwszego satelitę nawigacyjnego Xona Space

Belgijska firma zajmująca się produkcją i obsługą małych satelitów, ogłosił nowe partnerstwo z amerykańskim start-upem Xona Space Systems.

Zgodnie z umową z Xona Space, Aerospacelab zabezpieczył kontrakt na budowę pierwszego satelity PNT (pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu) dla amerykańskiego startupu.  Xona Space rozwija komercyjną usługę PNT poprzez konstelację satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Spółka planuje oferować usługę jako kopię zapasową PNT zapewnianego przez Globalny System Pozycjonowania.

Satelita Xony będzie produkowany w przyszłym zakładzie Aerospacelab w Stanach Zjednoczonych. Dokładna lokalizacja i harmonogram otwarcia zostaną wkrótce ogłoszone –  powiedziała Tina Ghataore, dyrektor ds. strategii Aerospacelab, cytowana przez portal.

Ghataore stwierdziła, że umowa z Xona Space nie przewiduje opcji budowy większej liczby satelitów poza pierwotną umową.

Założona w 2018 r. firma Aerospacelab wprowadziła już na orbitę satelity w ramach swojej działalności w zakresie teledetekcji. Jak podaje portal wśród klientów firmy w USA jest Albedo, zajmujący się teledetekcją planujący utworzenie konstelacji obrazowania optycznego i termowizyjnego na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jak tłumaczyła Tina Ghataore satelita, który będzie budowany dla Xona Space to mały satelita korzystający z modułu zwanego VSP, czyli wszechstronnej platformy satelitarnej. Na mocy umowy Aerospacelab będzie także pomagać Xona Space w uzyskaniu niezbędnej licencji operatora satelity oraz wspierać  wystrzeliwania satelity przez dwa lata. 

Jesteśmy podekscytowani możliwością bycia częścią podróży Xony, ponieważ zbudujemy dla nich satelitę nawigacyjnego, ale także będziemy montować, integrować i testować w naszych nowych zakładach w USA – powiedziała Ghataore. 

Fundusz venture capital należący do Lockheed Martin, firmy produkującej satelity GPS dla Departamentu Obrony, jest także inwestorem w Xona Space.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Kosmiczne ćwiczenia wojskowe. Wśród uczestników także Polska

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash