Porażka Chin. Nieudana misja księżycowa
Chińska Republika Ludowa przeprowadziła start rakiety Długi Marsz 2C (Chang Zheng 2C), której celem było wyniesienie nowych urządzeń na orbitę Księżyca.
Chiny podjęły ostatnio próbę wyniesienia ładunków na orbitę Księżyca. Z informacji medialnych wynika, że misja zakończyła się niepowodzeniem. Prawdopodobnie doszło do nieoczekiwanej anomalii w trakcie lotu i nie udało się umieścić ładunków na odpowiedniej orbicie. Portal wyjaśnia, że problem techniczny dotyczył górnego stopnia rakiety, czyli Yuanzheng-1S.
Z dostępnych informacji wynika, że chińskie satelity opisywanej misji niedługo spłoną w ziemskiej atmosferze.
Agencja Xinhua nie podała żadnych szczegółów na temat charakteru satelitów, nie informowano wcześniej o planach ich wystrzelenia, a także o ich dokładnym przeznaczeniu. Obecnie wiemy, że były to jednostki o oznaczeniu DRO-A i DRO-B i przeznaczeniu komunikacyjno-nawigacyjnym. Miały współpracować z satelitą DRO-L, który znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) – czytamy na portalu.
Chiny chciały przetestować technologię wspomagającą poprawne działanie urządzeń umieszczanych na orbicie Księżyca, a dokładniej na tzw. wysoce wstecznej orbicie księżycowej (ang. Lunar Distant Retrograde Orbit; DRO).
Była ona testowane przez Państwo Środka już wcześniej, podczas misji Chang’e 5 w 2022 r. Została również wykorzystana podczas misji Artemis I, dokładniej w locie kapsuły Orion. Zwróćmy jednak uwagę, że obie misji zakończyły się sukcesem. Tym razem Chiny muszą pogodzić się z porażką – podano także.
Chiny w tym tygodniu planują jednak kolejna misję m.in. związaną z satelitą przekaźnikowy Queqiao-2. Tak czy inaczej ten rok może okazać się rekordowym pod względem przeprowadzonych startów rodzimych rakiet nośnych.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Polacy budują skoczka księżycowego!
Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash