Układ gwiezdny zbyt doskonały, aby istnieć?

Naukowcy odkryli 100 lat świetlnych od Ziemi układ, którego planety krążą po matematycznie doskonałych orbitach. „Nie może być to przypadek”.

Układ planet wokół gwiazdy HD 110067 został odkryty pod koniec 2023 r. Astrofizyków wzbudził ogromne zainteresowanie swoją niezwykłą regularnością. Najbardziej zewnętrzna z sześciu planet układu wykonuje jedno pełne orbitowanie wokół swojej gwiazdy w tym samym czasie, w jakim najbardziej wewnętrzna planeta wykonuje sześć orbit. Z kolei pozostałe cztery planety poruszają się według podobnych rytmicznych wzorców. Wszystko to dzieje się nieprzerwanie od nawet 4 mld lat. Nowe badanie na ten temat zostało opublikowane przez naukowców w „Research Notes of the AAS”.

Orbity wszystkich sześciu planet są idealnie dostrojone do siebie w tak zwanym rezonansie. Wiemy, że te rezonanse powstają podczas formowania się planet, oznacza to więc, że planety musiały pozostać w zasadzie niezmienione – bez wahań orbit, kolizji i utraty masy przez miliardy lat – powiedział Hugh Osborn, naukowiec z Uniwersytetu w Bernie, cytowany przez portal.

Naukowcy postanowili za pomocą największego na świecie w pełni sterowanego teleskopu, Green Bank Telescope (GBT), poszukać oznak obcej technologii. Sygnały te są jednak trudne do odróżnienia od naturalnych źródeł fal radiowych i własnych sygnałów technologicznych ludzkości.

Pierwsze wyniki tego badania okazały się jednak negatywne. Nie eliminuje to jednak całkowicie istnienia sygnatur technicznych w HD 110067.

Nawet jeśli wynik jest negatywny, to i tak coś nam to mówi – powiedział Steve Croft, radioastronom pracujący w programie Breakthrough Listen na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Badania nadal trwają

Zespół naukowców dokonuje obecnie pomiarów sześciu wykrytych planet za pomocą teleskopu kosmicznego CHEOPS Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także masy planet za pomocą instrumentów HARPS-N i CARMENES w Hiszpanii. Naukowcy mają nadzieję, że dokładne dane na temat rozmiarów i mas planet pozwolą na lepsze zrozumienie ich składu chemicznego.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: Zła pogoda opóźnia start Crew-8 na ISS

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash