Jaki jest stan emocjonalny człowieka? Wystarczy opaska!

Zespół innowatorów absolwentów Politechniki Warszawskiej pracuje nad opaską na nadgarstek i aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego w ramach projektu Track Your Mental. 

Track Your Mental ma być przede wszystkim narzędziem do profilaktyki, a także wspomagania nauki czy efektywności osobistej. Opaska śledzi biomarkery emocjonalne, a następnie przekazuje dane do aplikacji.

Naszym głównym celem jest wczesne wykrywanie sygnałów mogących sugerować występowanie epizodów depresyjnych czy ataków paniki, dzięki monitorowaniu m.in. intensywności i częstości występowania lęków czy „stresu” oraz czasu powrotu do normalnego stanu  – powiedział  Piotr Stajura  jeden z twórców projektu Track Your Mental, cytowany w komunikacie.

Według niego system stale analizuje sygnały z ciała i dostarcza dane w czasie rzeczywistym wraz z konkretnymi, spersonalizowanymi propozycjami działań, które pomagają odzyskać wewnętrzną równowagę i zidentyfikować źródła tych niepokojących sygnałów.

Track Your Mental również dla specjalistów?

Stały monitoring stanu emocjonalnego faktycznie może przyczynić się do lepszej diagnostyki zaburzeń psychicznych, a także pomagać w prowadzeniu samej terapii, dostarczając obiektywnych informacji na temat postępu leczenia – powiedział psychiatra i pediatra lek. Paweł Kukiz-Szczuciński, który współpracuje przy projekcie.

Jak podano w komunikacie prasowym stały monitoring, a nie chwilowe badanie, to także niezastąpione informacje dla lekarzy innych specjalności: pediatrów, kardiologów czy ginekologów, którzy często są pierwszym kontaktem z pacjentem i niejednokrotnie mają do czynienia z objawami psychosomatycznymi. Takie rozwiązanie pozwoli więc skrócić kolejki i skupić się na pacjentach wymagających wsparcia danego specjalisty.

Prototyp działa, czas na docelowe urządzenie

Nad projektem pracują m.in. absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej: Piotr Stajura, Michał Waśkiewicz i Adrian Łostowski. Działania rozpoczęli ponad 2 lata temu.

W ciągu tych 2 lat analizowaliśmy badania, możliwości techniczne oraz możliwości wdrożenia Sprawdzaliśmy też grupy docelowe i zainteresowanie naszym rozwiązaniem. Mamy już prototyp, który udowadnia, że nasza koncepcja się sprawdza, a urządzenie pokazuje zmiany stanu emocjonalnego. Teraz będziemy je miniaturyzowali i projektowali docelowe urządzenie wraz z kolegami z firmy Elwas – dodał Piotr Stajura.

Aby wprowadzić rozwiązanie na rynek, potrzeba zewnętrznego finansowania. Jak ujawnił Stajura trwa obecnie runda pre-seed i pomysłodawcy projektu prowadzą rozmowy z zainteresowanymi inwestorami w tym także funduszami VC.

Track Your Mental i jego twórcy zakwalifikowali się do kolejnego etapu Konkursu Start-Up-Med w ramach IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, 7-8 marca 2024 roku), na projekt można oddać głos na tej stronie Track Your Mental: opaska zdolna do śledzenia biomarkerów odzwierciedlających stan emocjonalny. 

Źródło: Politechnika Warszawska

Czytaj też: Kosmiczna fabryka szczęśliwie wylądowała w Utah

Grafika tytułowa: Andres Urena / Unsplash