Księżycowa misja ESA z polskim akcentem

Lądowniki Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie ARGONAUT mają zapewnić stałe dostawy ładunków na Księżyc. Do ich wyładunku będzie jednak niezbędne dodatkowe unikalne urządzenie.

Polska firma PIAP Space specjalizująca się w zakresie robotyki kosmicznej, przygotuje odpowiedniego manipulatora robotycznego, którego zadaniem będzie przenoszenie ładunku na powierzchnię Księżyca.

Konstrukcja lądownika opiera się na trzech głównych komponentach: elemencie zbliżenia się do Księżyca (Lunar Descent Element), służącym do nawigacji i lądowania, platformie ładunkowej (Cargo Platform Element) dla transportowanych ładunków oraz samym ładunku (Payload) dostarczanym na powierzchnię naszego satelity – czytamy na portalu.

Jeżeli wszystko ma bezpiecznie przebiegać już po wylądowaniu lądownika ARGONAUT z odpowiednim ładunkiem na pokładzie to jego bezpieczny wyładunek musi być wsparty przez odpowiednią technologię. Nie są to bynajmniej małe paczki, Chodzi m.in. o dostawy ładunków infrastruktury niezbędnej do budowy baz księżycowych, rozmieszczanie łazików czy stacji energetycznych.

Zaproponowane przez PIAP Space ramię robotyczne, konstruowane w ramach projektu Breadboarding of a Robotic Manipulator for Lunar Missions (MANUS), umożliwi ESA wykonanie szeregu zadań, nawet bez udziału astronautów.

W ramach projektu MANUS, PIAP Space wraz z zaproszonymi partnerami – firmami Astronika, GMV oraz Leonardo, przeprowadzi badania pozwalające zaprojektować technologię wspierającą operacje logistyczne, badania naukowe oraz załogowe misje na powierzchni Księżyca na podstawie 3 scenariuszy referencyjnych przygotowanych przez ESA – czytamy także.

W drugiej części projektu zakłada się, że zostanie zbudowana prototypowa wersja ramienia robotycznego służąca do demonstracji technologii, testów i weryfikacji zakładanych funkcji systemu wraz z wymaganym sprzętem testowym.

Wcześniej PIAP Space uczestniczył m.in. we wspólnym projekcie NASA i ESA, gdzie inżynierowie polskiej firmy zbudowali prototyp podwozia łazika o nazwie Sample Fetch Rover., który na Marsie ma zbierać i transportować próbki marsjańskie do rakiety powrotnej.

Firma jest również głównym wykonawcą dla ESA w projekcie zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN, który ma wykonywać precyzyjne operacje na orbicie od inspekcji i serwisowania satelitów, po usuwanie z orbity nieaktywnych lub uszkodzonych obiektów.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Kosmiczna fabryka ma zielone światło na wylądowanie na Ziemi

Grafika tytułowa: Ju Guan / Unsplash