Tankowanie satelitów na orbicie? Polski akcent w projekcie!
Polska firma kosmiczna Creotech Instruments ma umowę z firmą OHB System AG na przygotowanie projektu satelity opartego na autorskiej platformie HyperSat.
Spółka wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum pod przewodnictwem OHB. Ma ono zrealizować dla Europejskiej Agencji Kosmicznej nowatorski projekt misji przeprowadzenia tankowania satelity na orbicie Ziemi.
Zadaniem zaprojektowanego przez Creotech satelity będzie przeprowadzenie dokowania, a następnie przyjęcie transferu paliwa z drugiego, większego satelity. Harmonogram misji zakłada wyniesienie satelity na orbitę w drugiej połowie 2026 roku – czytamy na portalu.
To co istotne dla polskiej firmy to fakt, że to pierwszy projekt, w którym działający na zlecenie ESA główny koordynator misji, czyli komercyjna firma OHB, wybrał autorską platformę Creotech jako kluczowy element swojej misji kosmicznej.
Zaprojektowanie satelity o masie ok. 60 kg opartego na naszej autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat to efekt wielu lat rozwoju Spółki i posiadania wysokich kompetencji. Warto podkreślić, że po przeprowadzonej analizie rynku przez OHB, to właśnie nam zdecydowano się powierzyć ten kluczowy element całego projektu. Misja, której będziemy częścią ma wykazać zdolność do przeprowadzenia orbitalnego transferu paliwa z satelity tankującego do zaprojektowanego przez nas satelity klienckiego – podkreślił dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments, cytowany na portalu.
Jak podano w komunikacie w ramach konsorcjum spółka będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu satelity opartego na autorskiej platformie HyperSat, którego realizacja rozpoczęła się na początku 2024 roku i potrwa ok. 5 miesięcy. Po jego zakończeniu planowane są kolejne rozmowy z ESA w celu zawarcia kontraktu na budowę zaprojektowanego satelity.
Misja wykonania orbitalnego transferu paliwa na orbicie Ziemi stanowi element szerszego programu ESA Future Space Transportation Systems, który zakłada rozwój systemów logistycznych do prowadzenia manewrów i usług pomiędzy satelitami na orbicie okołoziemskiej.
Źródło: space24/Creotech Instruments
Czytaj też: Ekstremalnie Wielki Teleskop. Coraz bliżej jego uruchomienia
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash