Teleskop Einsteina niebawem rozpocznie badanie czarnych dziur

Sonda Einsteina ma obserwować Wszechświat w zakresie promieniowania rentgenowskiego. Naukowcy liczą, że dzięki nowemu kosmicznemu teleskopowi uda się rozwiązać wiele zagadek.

Jak zwracają uwagę naukowcy sonda wyposażona w „oko” rentgenowskie będzie mogła wyraźnie obserwować najbardziej fascynujące i najmniej poznane obiekty w przestrzeni kosmicznej. Celem misji jest bowiem identyfikowanie nowych i badanie znanych już źródeł wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego.

Sonda została wystrzelona przez Chiny za pomocą rakiety Długi marsz 2C z Centrum Startów Kosmicznych Xichang.  Warto jednak zaznaczyć, że satelita jest efektem współpracy między Chińską Akademią Nauk, Europejską Agencją Kosmiczną oraz Instytutem Fizyki Pozaziemskiej Maxa Plancka.

Teleskop będzie m.in. badał szczątki rozszarpanych gwiazd pochłaniane przez czarne dziury, zderzenia masywnych gwiazd neutronowych oraz eksplozje kończące życie masywnych gwiazd. W każdym z tych zderzeń dochodzi do emisji promieniowania rentgenowskiego oraz do procesów fizycznych, których nie da się odtworzyć w laboratoriach na powierzchni Ziemi – czytamy na portalu.

Sonda Einsteina została wyposażona w szerokokątny teleskop rentgenowski (WXT), który zapewnia niezwykle szeroki widok na niebo dzięki modułowej konstrukcji inspirowanej budową oka homara. Inspiracja wynika z faktu, że oczy tych skorupiaków ewoluowały inaczej niż u innych stworzeń i postrzegają światło poprzez odbicie, a nie załamanie.

Dzięki temu homar ma pole widzenia wynoszące 180 stopni. WXT wykorzystuje setki tysięcy kwadratowych włókien, które kierują światło do detektorów, zapewniając sondzie Einsteina wyjątkową możliwość obserwacji prawie jednej dziesiątej sfery niebieskiej nad Ziemią naraz – czytamy także.

Według danych ESA teleskop został umieszczony na wysokości około 595 kilometrów nad Ziemią

Teleskop Einsteina dostarczy także danych wyjaśniających fale grawitacyjne wykryte na Ziemi, które powstają w wyniku łączenia się czarnych dziur i gwiazd neutronowych – zderzeń, które powodują również emisję promieni rentgenowskich.

Źródło: pulskosmosu.pl/ESA

Czytaj też: Satelita Jupiter-3 wchodzi do służby komercyjnej

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash