Sonda Parker Solar Probe jeszcze w tym roku „dotknie” Słońca

Sonda należąca do NASA wystartowała w kierunku Słońca w sierpniu 2018 roku i jak spekulują media dokładnie 24 grudnia 2024 roku ma przelecieć obok naszej gwiazdy z prędkością 195 km na sekundę.

Informację o tym podało BBC, a przedstawiciele NASA uznali, że zdarzenie to można porównać to niemal wylądowania na samym Słońcu.

W zasadzie prawie wylądujemy na gwieździe. To będzie monumentalne osiągnięcie dla całej ludzkości. To wydarzenie na miarę lądowania na Księżycu w 1969 r. – powiedział BBC Nour Raouafi, naukowiec biorący udział w projekcie, cytowany na portalu.

NASA uważa, że dzięki tej misji naukowcy będą mogli lepiej poznać naszą gwiazdę. Sonda ta krążąc w pobliżu orbity Merkurego będzie bliżej powierzchni Słońca niż jakikolwiek inny ziemski obiekt.

Dr Nicky Fox, szef naukowy NASA, powiedziała BBC, że badacze nie wiedzą, co znajdą podczas misji, ale będą szukać fal wiatru słonecznego związanych z temperaturą.

Podejrzewam, że zaobserwujemy wiele różnych rodzajów fal, co wskazywałoby na mieszankę procesów, o które ludzie spierają się od lat – dodała Fox, cytowana na portalu.

Sonda w drodze ku Słońcu

We wrześniu Sonda Parker Solar Probe przeleciała przez jeden z najpotężniejszych koronalnych wyrzutów masy, jakie do tej pory zarejestrowano. Jest to chmura plazmy emitowana przez Słońce, która przyspieszana do ogromnych prędkości w obszarze korony słonecznej.

Naukowcy potwierdzili, że instrumenty zamontowane w sondzie zarejestrowały całe to zdarzenie i dzięki temu będą oni mogli bliżej przeanalizować interakcje między koronalnymi wyrzutami masy a pyłem międzyplanetarnym. To z kolej może w przyszłości poprawić prognozy pogody kosmicznej.

Wyrzut masy (coronal mass ejection – CME) to chmura plazmy emitowana przez Słońce. Takie wydarzenia nie tylko wpływają na „pogodę” kosmiczną, ale jeśli skieruje się ona w stronę Ziemi to wszystkie urządzania począwszy od satelit i telefonów komórkowych do sieci energetycznych mogą ulec awarii lub nawet zniszczeniu.

Źródło: Businessinsider.pl

Czytaj też: Naukowcy odkryli tajemniczy zaginiony las sprzed ponad 22 milionów lat!

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash