Laserowe strachy na wróble? Pomysł naukowców z USA
Rolnicy na całym świecie zmagają się z różnymi szkodnikami upraw. W walce z ptakami raczej najczęściej przegrywali.
Naukowcy z University of Florida i University of Rhode Island postanowili pomóc amerykańskim rolnikom. Skorzystali z zaawansowanego technologicznie rozwiązania wykorzystującego światło do odstraszania ptaków. Mówiąc wprost zbadali skuteczność laserowych strachów na wróble. Swoje badania opisali w „Pest Management Science”.
Podczas prób na stanie szpaków, urządzenia emitujące ruchomą wiązkę laserową znacząco złagodziły szkody w uprawach kukurydzy cukrowej w odległości do 20 m od urządzenia laserowego. Prof. Kathryn Sieving z University of Florida współautorka badania, wyjaśniła, że coraz więcej hodowców poszukuje niedrogich i przenośnych urządzeń laserowych, takich jak te testowane w badaniu.
Hodowcy potrzebują dużych efektów za przystępną cenę i jeśli mogą wydać 300-500 dolarów za sztukę na lasery do ochrony dużych pól przez 1-3 tygodnie zamiast droższych opcji, takich jak zatrudnianie ludzi do patrolowania z psami, sokołami lub bronią, wykorzystanie laserów byłoby korzystne – powiedziała prof. Sieving, cytowana na portalu.
Okazuje się, że ptaki atakują pola kukurydzy cukrowej w krótkim okresie dojrzewania, która trwa tylko 5-10 dni, czyli tuz przed żniwami. Dzięki zastosowaniu laserów szkody w uprawach zmniejszają się o ponad 20 proc.
Lasery są ciche, w przeciwieństwie do akustycznych środków odstraszających (głośne huki, inne dźwięki pojawiające się kilka razy na godzinę), które mogą bardzo przeszkadzać sąsiadom i pracownikom. Zastosowanie śmiercionośnych środków odstraszających wymaga pozwoleń, czasu i pracy, a potencjalnie toksyczne wtórne skutki dla dzikiej przyrody, gleby i wody są często niedopuszczalne – podsumowała prof. Sieving.
Źródło: wnp.pl
Czytaj też:
Grafika tytułowa: Mateusz Raczynski / Unsplash