Logitech Brio 100 – wideorozmowy dla każdego!

Od kilku dobrych lat prowadzenie rozmów wideo stało się dla nas codziennością. Rozmawiamy online zarówno ze współpracownikami, z partnerami biznesowymi, ale i z rodziną i znajomymi. Jak się okazuje, wejście do świata wideokonferencji wcale nie musi wiązać się ze sporym wydatkiem. Na rynku są bowiem dostępne akcesoria takie, jak kamerka Logitech Brio 100, które oferują sporo za niewielkie pieniądze. Postanowiłem sprawdzić ten sprzęt.

Zawartość pudełka i jakość wykonania

Logitech Brio 100 przyjeżdża do nas w malutkim kartoniku charakterystycznym dla produktów amerykańskiego koncernu. Znajdziemy w nim samo urządzenie, jak i papierologię. Zestaw jest skromny, ale wystarczający. Kamerka łączy się z naszym sprzętem poprzez złącze USB-A i w zasadzie już po podłączeniu jest gotowa do pracy. Nawet jeśli nasz komputer nie oferuje dostępu do klasycznego, „dużego” złącza USB-A – możemy za grosze kupić przejściówkę i bez problemów korzystać z urządzenia.

Testowany przeze mnie sprzęt jest zaskakująco dobrze wykonany. Spasowanie stoi na wysokim poziomie. Nie musimy obawiać się, że mechanizmy regulujące ustawienie kamerki szybko się wyrobią. Urządzenie zostało wyposażone w wygodną w obsłudze przysłonę obiektywu dbającą o naszą prywatność w sytuacjach, w których nie korzystamy z Logitech Brio 100. Nie jest to co prawda przysłonka mechaniczna – a bardziej opaska – ale doskonale zdaje egzamin.

Kamerka wykonana została z tworzywa sztucznego. W tej cenie jednak grzechem byłoby myśleć o zastosowaniu materiałów klasy premium.

Kilka słów o funkcjach

Kamerka Logitech Brio 100 wyposażona została w matrycę oferującą możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD i 30 kl./s lub HD i 30 kl./s. Kąt widzenia to tutaj 58 stopni. Warto wspomnieć również o tym, że testowana kamera nie oferuje funkcji automatycznego ustawiania ostrości, ale za to serwuje nam autorskie rozwiązanie producenta znane pod nazwą RightLight 2. Odpowiada ono za automatyczną korekcję natężenia światła.

Mikrofon mamy tu tylko jeden. Nie jest to rozwiązanie topowej klasy, jednak okazuje się zupełnie wystarczające w przypadku codziennych rozmów. Niestety za lepsze komponenty trzeba dopłacić. Producent posiada w swojej ofercie również droższe, bardziej zaawansowane modele kamer internetowych wyposażone w bardziej zaawansowane moduły wideo oraz wysokiej klasy monitory – nawet te wielokierunkowe lub formujące wiązkę.

Wart uwagi jest na pewno fakt, iż testowana przeze mnie kamera otrzymała certyfikat Microsoft Teams – niezwykle popularnej obecnie platformy komunikacyjnej.

Funkcjonalne oprogramowanie wspierające

Pracą kamery Logitech Brio 100 możemy zarządzać dzięki oprogramowaniu Logi Options+. Jest ono dostępne zarówno dla systemów macOS, jak i Windows. To uniwersalny HUB napisany przez programistów dla sprzętu od Logitech, który pozwala na efektywne zmienianie ustawień kamer, myszy, klawiatur itp. Aplikacja pozwala także na aktualizowanie oprogramowania układowego kamerki. Jej interfejs jest bardzo przejrzysty dzięki czemu z obsługą poradzą sobie nawet totalni laicy.

Jak sprawuje się w praktyce?

Kamerkę Logitech Brio 100 testowałem zarówno podczas rozmów z najbliższymi, jak i w trakcie wideokonferencji służbowych. W każdym z wymienionych scenariuszy urządzenie sprawowało się nieźle, zapewniając mi satysfakcjonującą widoczność dla moich rozmówców. Nie mogłem też narzekać na jakość przetwarzanego przez urządzenie dźwięku. Moi rozmówcy słyszeli mnie dobrze, a podczas rozmów nie pojawiały się żadne nieprzyjemne zakłócenia. Oczywiście próby były przeze mnie przeprowadzane za pośrednictwem wiodących platform – jak Teams, Zoom, Google Meet, Messenger czy Discord.

No właśnie – Logitech Brio 100 to kamerka, którą mogą wykorzystywać również gracze. Bez problemów można ją skonfigurować z narzędziami takimi, jak OBS i za jej pośrednictwem prowadzić streaming w popularnych serwisach – na Twitchu, na Facebooku czy też na YouTube. Oczywiście jak każdą kamerkę internetową – Logitech Brio 100 możemy wykorzystywać do kręcenia vlogów, jednak w tej materii o wiele lepiej będzie postawić na smartfony czy aparaty fotograficzne, które zapewnią wyższą jakość obrazu oraz lepszy klatkaż.

Podsumowując…

Kamerka internetowa Logitech Brio 100 to sprzęt dedykowany zdecydowanie mniej wymagającej klienteli. W cenie wynoszącej 235 złotych otrzymujemy poręczne urządzenie zapewniające niezłą jakość obrazu i dźwięku oraz satysfakcjonującą jakość wykonania. To sprzęt, który doskonale sprawdzi się podczas codziennych wideopołączeń za pośrednictwem najpopularniejszych komunikatorów. Jeśli natomiast poszukujecie nieco bardziej zaawansowanego sprzętu – musicie przygotować się na nieco większy wydatek i zakup kamery nieco wyższej klasy.

Czytaj też: Logitech Pebble 2 Combo for Mac – wygodna obsługa sprzętu od Apple na wyciągnięcie ręki!

Grafika tytułowa: Logitech