Lodówka ze skrzydłami? Recenzja HAIER HFW7720ENMB

Czy lodówka może być nie tylko praktycznym urządzeniem, ale także stylowym elementem wyposażenia nowoczesnej kuchni? Odpowiedzią na to pytanie może być HAIER HFW7720ENMB. Nie tylko imponuje pojemnością i funkcjonalnością, ale również nietypowym wyglądem. W naszej recenzji przyjrzymy się bliżej temu produktowi, oceniając zarówno parametry techniczne, jak i innowacyjne rozwiązania oferowane przez producenta.

Parametry techniczne

Omawiana chłodziarko-zamrażarka jest pojemnym urządzeniem, choć nie najbardziej pojemnym na rynku. Minimalna różnica występuje na korzyść innego chińskiego giganta – marki Hisense. Omawiany model oferuje 337 litrów pojemności chłodziarki i 140 litrów zamrażarki, co i tak uważam za dużą pojemność, jak na lodówkę o szerokości 70 cm. Całość współpracuje z systemem NoFrost oraz zużywa 302 kWh energii rocznie, klasyfikując się w klasie energetycznej „E”. Tutaj również minimalnie ustępuje miejsca modelowi HISENSE RF632N4WIE1, który zużywa minimalnie mniejsze ilości prądu. Warto jednak zastanowić się, ile dokładnie wynosi różnica w rocznym rozrachunku, ponieważ 1 kWh kosztuje około 77 gr, a więc rocznie może przełożyć się na różnicę tylko 5-6 zł.

Lodówka wyposażona jest w sprężarkę inwerterową generującą 37 dB. Zapewnia ona niską głośność pracy lodówki, jednak przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że w tej cenie, przy jednakowych wymiarach możemy otrzymać lodówkę BOSCH KGN49VXDT No Frost o wysokości 203 cm pracującą z głośnością 35 dB czy HISENSE RF632N4AFE1 pracującą z 36 dB głośnością.

fot. Haier

Wygląd zewnętrzny

Będąc przy wymiarach zewnętrznych, należy zwrócić uwagę, że oprócz tego, że lodówkę charakteryzują 2 metry wysokości i 67,5 centymetra głębokości, to jej szerokość wynosi aż 70 cm, co czyni ją niesamowicie wygodną w użytkowaniu. Chłodziarka wyposażona jest w podwójne drzwi, co sprawia wrażenie skrzydeł. Można zamykać je niezależnie od strony, czy to lewa najpierw, czy to prawa strona. Natomiast zamrażarka to dwie niezależne, wysuwane szuflady z dodatkowymi ukrytymi i wysuwanymi półkami na płaskie rzeczy.

Wysuwane szuflady zamrażarki są bardziej komfortowym rozwiązaniem niż półki w typowych zamrażarkach. Ze względu na swoją konstrukcję mieszczą podobne ilości pożywienia, jednak nie trzeba go tak bardzo dzielić ani porcjować. Gdy wyjeżdżamy szufladami, wszystko jest bardzo ładnie widoczne. Rozwiązanie takie jest ergonomiczne i zwiększa komfort korzystania z zamrażarki, co doceni każdy użytkownik. Co więcej – Haier informuje nas, że przez takie rozwiązanie sprzęt zużywa aż o 30% mniej energii elektrycznej niż zwykła lodówka bez takich szuflad, jednak klasa energooszczędności tego nie odzwierciedla. Ponadto, prowadnice, które zamontowane są w zamrażarce, są metalowe, umożliwiając wysunięcie szuflady bardzo daleko, co jest jak najbardziej na plus w takim rozwiązaniu.

Technologie i wnętrze

Pierwszą i najbardziej podstawową technologią, którą oferuje nam model HFW7720ENMB, jest system NoFrost. Dzięki technologii bezszronowej, nie musimy rozmrażać lodówki ani zamrażarki. Producent w lodówce zastosował rozwiązania z grupy Fresher Techs, czyli swoje autorskie technologie, które mają upraszczać i ułatwiać życie klientom. Pierwszym takim systemem jest szuflada świeżości MyZone Plus. Jest to komora do przechowywania ryb, wędlin, mięsa w odpowiedniej temperaturze. Posiada ona regulację od -1 st. C do 1 st. C. Można ją zmienić na panelu sterowania. Jak widać na zdjęciu po lewej stronie, posiada ona niezależny nadmuch powietrza do komory.

zdjęcie po prawej stronie fot. Haier

O owocach i warzywach nie zapomniano, bowiem na tę część naszej diety producent przewidział komorę o nazwie Humidity Zone. Co ciekawe, jest ona wzbogacona o technologię HCS, czyli membranę z włókna roślinnego, która kumuluje i utrzymuje wilgotność wewnątrz tej szuflady. Ponadto, membrana osadzona jest na chropowatej tacy, która zwiększa efekt wilgoci wewnątrz. Producent deklaruje, że wilgotność powietrza wewnątrz sięga 90%, co obecnie jest najwyższą wartością na rynku. Faktycznie może tak być dzięki uszczelce zatrzymującej wilgoć wewnątrz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szufladach świeżości, zapraszam do zapoznania się z artykułem o nich: [KLIK]

Po otwarciu lodówki, w oczy rzuca się bardzo duże oświetlenie wnętrza DayLight. Nie tylko skutecznie oświetla wnętrze lodówki, lecz także sprawia, że chce się do niej częściej zaglądać. Dodatkowo, do jednej z szklanych półek przymocowane są dwa niezależne uchwyty na butelki. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo, jeśli nie potrzeba więcej niż trzech miejsc na butelki, można złożyć jeden uchwyt.

fot. Haier

Air Surround Cooling to technologia obecna nie tylko w lodówkach Haier. Choć nosi różne nazwy, jej działanie jest podobne. Polega ona na mieszaniu powietrza wewnątrz chłodziarki, co przyczynia się do szybszego i bardziej efektywnego wyrównywania temperatury. Efektem tego jest bardziej stabilna temperatura wewnętrzna i wydłużona świeżość owoców oraz warzyw.

Podsumowanie

Lodówka prezentuje się świetnie w niesamowitym, ciemnofioletowym kolorze, który z pewnością będzie pasować do nowoczesnej kuchni, dodając jej wyjątkowego charakteru. Układ podwójnych skrzydeł w chłodziarce, szuflady w zamrażarce oraz szerokość 70 cm wyróżniają sprzęt w swojej kategorii. Dodatkowo, oświetlenie DayLight i szuflada Humidity Zone to elementy wyposażenia, które mają realne zastosowanie.

Testowany sprzęt oferuje także podstawowe rozwiązania, takie jak Szuflada MyZone, choć jej niewielki zakres temperatury od -1 do 1 st. C jest zbliżony do innych rozwiązań dostępnych na rynku. Jednakże, innowacyjne rozwiązania Fresher Techs stanowią wartość dodaną. Jedyne, czego mi brakuje, to systemu ABT, dostępnego w niektórych modelach tego producenta. Oczywiście, istnieją tańsze i bardziej ekonomiczne rozwiązania, ale trzeba przyznać, że lodówka Haier wyróżnia się nie tylko unikalnym stylem, ale także innowacyjnymi funkcjami.

Cena: 4899,99 zł

Grafika tytułowa: Haier