Sonda Juno przyjrzy się z bliska księżycowi Jowisza – Io
NASA zakłada, że już w sobotę 30 grudnia sonda kosmiczna Juno wykona najbliższy przelot w pobliżu księżyca Jowisza – Io.
Jak podano będzie to najbliższy lot w pobliżu tego księżyca od ponad 20 lat. Sonda zbliży się na odległość około 1500 kilometrów od powierzchni najbardziej wulkanicznego świata w naszym Układzie Słonecznym i zbierze dane.
Łącząc dane z tego przelotu z naszymi poprzednimi obserwacjami, zespół naukowy Juno bada różnice w wulkanach Io. Szukamy, jak często wybuchają, jak jasne i gorące są, jak zmienia się kształt strumienia lawy i jak aktywność Io jest powiązana z przepływem naładowanych cząstek w magnetosferze Jowisza – powiedział główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie.
Drugie podejście sondy
Drugi bardzo bliski przelot w pobliże Io zaplanowano na 3 lutego 2024 r. Podczas tego podejścia Juno ponownie zbliży się na odległość około 1500 kilometrów do powierzchni księżyca.
Sonda jak na razie monitoruje aktywność wulkaniczną Io z odległości od około 11 000 kilometrów do ponad 100 000 kilometrów. Dostarczyła już pierwsze zdjęcia północnych i południowych biegunów satelity Jowisza. Sonda wykonała także bliskie przeloty w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, Ganimedesa i Europy.
Począwszy od kwietnia 2024 r., sonda przeprowadzi także serię eksperymentów, w których wykorzystany zostanie eksperyment, który ma pozwolić na zbadanie składu górnej atmosfery Jowisza.
Io był obiektem badań wielu misji kosmicznych, w tym Galileo, Voyager i New Horizons. Te misje dostarczyły wiele informacji na temat struktury wewnętrznej Io, składu chemicznego jego powierzchni i atmosfery, a także dynamiki geologicznej.
Źródło: nasa.gov
Czytaj też: USA opracowują nową broń. Systemy elektroniczne wroga spalą się?
Grafika tytułowa: Ondřej Šponiar / Pixabay