SETI porozumiało się z inną inteligencją niż człowiek

Instytut SETI znalazł idealny zastępczy obiekt badawczy i postanowił skomunikować się z inteligencją niebędącą człowiekiem. W eksperymencie wziął udział wieloryb z gatunku humbaków.

SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence ) to projekt badawczy, którego głównym celem jest poszukiwanie przez naukowców sygnałów i dowodów na istnienie inteligentnych form życia poza Ziemią. Jednak nie mając pod ręką obcej cywilizacji pozaziemskiej postanowiono wykorzystywać zastępczy obiekt badawczy w celu opracowania technik przetwarzania sygnałów z kosmosu i poszukiwania wśród nich oznak inteligentnego życia. Według naukowców z SETI konwersacja była zrozumiała dla obydwu stron.

Do komunikacji wykorzystano podwodny głośnik, dzięki któremu udało się im zwrócić uwagę humbaka o imieniu Twain. Co ciekawe odpowiedział on na sygnał powitalny i kontynuował wymianę zdań przez dłuższy czas.

Wierzymy, że jest to pierwsza tak komunikatywna wymiana zdań między ludźmi a humbakami w „języku” humbaków” – powiedziała Brenda McCowan, główna autorka badań Uniwersytet Kalifornijski w Davies, cytowana przez portal.

Humbak Twain przez 20 minut odpowiadał na każde odtworzenie wezwania, a jego zachowanie nie było przypadkowe.

Humbaki są niezwykle inteligentne, mają złożone systemy społeczne, tworzą narzędzia – sieci z bąbelków do łapania ryb – i szeroko komunikują się zarówno za pomocą pieśni, jak i rozmów towarzyskich – dodał dr Fred Sharpe, współautor badań Alaska Whale Foundation.

Choć sam eksperyment był bardzo ciekawy to nie ma pewności czy zachowanie humbaka nie było tylko przejawem zainteresowania otoczeniem. Niemniej jakakolwiek komunikacja z istotami pozaziemskimi będzie możliwa, jeśli one będą zainteresowane nawiązaniem takiego kontaktu.

Naukowcy SETI skupiają się przede wszystkim na analizie fal radiowych, mikrofalowych i innych sygnałów elektromagnetycznych, które mogą wskazywać na obecność technologicznych cywilizacji w odległych obszarach kosmosu. Badania te obejmują nasłuchiwanie sygnałów radiowych o nietypowych wzorcach, które mogą sugerować sztuczne pochodzenie.

Źródło: wp.pl

Czytaj też: ESA planuje za około pół roku debiut rakiety Ariane 6

Grafika tytułowa: Todd Cravens / Unsplash