Blue Origin chce wystrzelić ponownie rakietę New Shepard

System nośny New Shepard firmy Blue Origin należącej do Jeffa Bezosa powinien wystartować w najbliższy poniedziałek 18 grudnia.

Ostatni lot tej rakiety odbył się we wrześniu 2022 r., ale nie zakończył się on sukcesem. Tym razem ma być inaczej. New Shepard ma wynieść na orbitę 33 eksperymenty badawcze oraz 38 tysięcy pocztówek od Club for The Future – edukacyjnej organizacji non-profit założonej w 2019 roku przez Blue Origin.

Start New Sheparda będzie ważnym momentem dla Blue Origin, ponieważ firma musiała uziemić pojazd po nieudanej próbie we wrześniu 2022 r. Misja NS-23, w przeciwieństwie do poprzednich, była lotem bezzałogowym, a wewnątrz kapsuły znajdowało się ponad 150 instrumentów badawczych i czujników. Zamieszczono także 36 większych ładunków oraz pocztówki przygotowane przez uczniów, studentów w ramach programu „Postcards to Space – czytamy na portalu.

Po wielu miesiącach prac udało się ostatecznie ustalić przyczynę anomalii i jak podał Blue Origin  to dysza silnika BE-3PM została poddana działaniu w znacznie wyższych temperaturach, w wyniku czego uległa strukturalnym uszkodzeniom.

Rakieta New Shepard jest systemem nośnym wielokrotnego użytku. Mierzy 18 metrów wysokości i 3,7 m średnicy. Kapsuła załogowa, która znajduje się na szczycie rakiety może pomieścić do 6 pasażerów. Rakieta jest napędzana silnikiem BE-3, który działa na paliwo ciekłe wodorowe i tlen.

Blue Origin to firma założona w 2000 roku przez Jeffa Bezosa. Choć rozpoczęła swoją działalność kilka lat wcześniej niż SpaceX Elona Muska, na początku działała w cieniu swojego konkurenta. Jednak w ostatnich latach firma ta zyskuje coraz większą uwagę i uznanie na międzynarodowej scenie kosmicznej.

Jednym z kluczowych projektów Blue Origin jest New Shepard – pojazd kosmiczny, który ma umożliwić podróże turystyczne w przestrzeń kosmiczną. To zadanie, które staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza po udanym locie Richarda Bransona na pokładzie swojego VSS Unity. New Shepard ma zapewnić turystom niezapomniane przeżycia, umożliwiając im krótki pobyt w kosmosie i podziwianie piękna wszechświata.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Antyrakietowa nowa tarcza USA zdała kolejny test

Grafika tytułowa: Ellienore Bradley / Unsplash