Astronomowie odkryli ciekawy układ gwiazda-planeta

Ogromna egzoplaneta krąży wokół stosunkowo niewielkiej gwiazdy. Naukowcy starają się zrozumieć, jak mogło do tego dojść.

Egzoplaneta LHS 3154b krąży wokół gwiazdy znanej jako LHS 3154 i znajdują się około 51 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy za sprawą McDonald Observatory oraz jego urządzenia HPF (Habitable Zone Planet Finder) zwrócili uwagę na coś bardzo rzadkiego.

Egzoplaneta LHS 3154b jest około 13-krotnie masywniejsza od Ziemi. Z kolei gwiazda, wokół której krąży, ma masę 9 razy niższą od Słońca – czytamy na portalu.

LHS 3154 zalicza się do tzw. chłodnych gwiazd, a krążące wokół nich planety cechują się wyższym prawdopodobieństwem posiadania wody. To dlatego badacze wykorzystali możliwości instrumentu HPF. Dla naukowców to co odkryli było sporym zaskoczeniem.

Aby zobrazować ten paradoks, badacze wyjaśniają, że to tak, jakby na winorośli rósł owoc wielkości… arbuza. Zebrane w toku analiz informacje powinny odegrać bardzo istotną rolę w poznawaniu tajemnic powstawania układów planetarnych, z naszym własnym na czele – czytamy także.

Naukowcy zwrócili uwagę, iż LHS 3154b jest tak masywna, że do jej powstania powinno być potrzebne nawet 10-krotnie więcej pyłu, aniżeli powinno występować wokół nowo powstałej gwiazdy. Badacze mają więc do rozwikłania kolejną zagadkę kosmiczną.

Źródło: chip.pl

Czytaj też: Egzoplanety – zagadki dla badaczy kosmosu

Grafika tytułowa: Pawel Czerwinski / Unsplash