Kosmiczne obserwatorium NASA było świadkiem podwójnego zaćmienia Słońca
Należące do NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) może podziwiać wiele interesujących zjawisk z perspektywy swojej geosynchronicznej orbity, do których należą między innymi rozbłyski słoneczne czy tranzyty planet. 1 września satelita ten nagrał jednak niezwykle wyjątkowe zaćmienie Słońca.
Wideo, które znajdziecie poniżej przedstawia podwójne zaćmienie Słońca, podczas którego widok tarczy gwiazdy jednocześnie przysłania zarówno Ziemia, jak i Księżyc. Materiał nagrano w dwóch długościach fal ultrafioletowych.
Jak zapewne zauważycie, w filmie krawędzie naszej planety wyglądają na rozmazane, w przeciwieństwie do zarysu Księżyca. Za taki widok odpowiada pochłaniająca światło słoneczne atmosfera Ziemi – coś, czego Księżyc nie posiada.
Co ciekawe, to zaćmienie można było dostrzec także na Ziemi, szczególnie na terenach Środkowej i Południowej Afryki. Oczywiście, ich mieszkańcy byli w stanie dostrzec na tle słonecznej tarczy jedynie Księżyc, który nie przysłaniał jej całkowicie, a pozostawiał tak zwany „pierścień ognia”.
Solar Dynamics Observatory, czyli Obserwatorium Dynamiki Słońca to satelita naukowy, który bada dynamikę aktywności słonecznej. Satelita został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2010 roku, z przylądku Canaveral na Florydzie. Od tego czasu jest częścią programu „Żyjąc z gwiazdą” (Living with a star), który ma na celu zrozumienie procesów zachodzących w Słońcu.
Źródło: NASA