OneWeb i Eutelsat łączą siły. Powstaje silna konkurencja dla Starlinka?

Akcjonariusze spółek Eutelsat i OneWeb zaaprobowali fuzję. Powstanie, więc europejski gigant Internetu satelitarnego. Czy stanie się on konkurencją dla konstelacji satelitów Starlink Elona Muska?

Przy okazji całego procesu powołano także nową spółkę o nazwie Eutelsat Group, w której połączą się działalności w zakresie satelitów geostacjonarnych z konstelacją OneWeb, która jest rozwijana na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zakłada się, że nowy podmiot zanotuje w 2027 roku obroty na poziomie 2 mld euro.

Według francuskiej agencji prasowej AFP, Eutelsat Group stanie się konkurencją dla Starlinka, ale zastrzega, że do wyścigu grupa startuje bardzo późno. Rynek tego typu usług ma osiągnąć do 2030 roku wartość 16 mld USD.

Uzyskanie zgody co najmniej dwóch trzecich akcjonariuszy Eutelsatu było ostatnim krokiem do fuzji, której wartość wyceniono na 3,4 mld USD. Łącznie fuzję z firmą OneWeb poparło ponad 87 proc. akcjonariuszy firmy Eutelsat. OneWeb będzie działać jako spółka zależna francuskiego operatora o nazwie Eutelsat OneWeb, a jej centrum operacyjne pozostanie w Londynie – czytamy na portalu.

Z kolei siedzibą nowej spółki, czyli Eutelsat Group ma być Paryż. Firma OneWeb posiada obecnie 634 satelity i planowała oferowanie usług internetowych na całym świecie jeszcze przed końcem 2023 roku. 

Dla porównania SpaceX ma 3,6 tys. satelitów sieci Starlink na orbicie okołoziemskiej, a Elon Musk otrzymał już pozwolenia na umieszczenie na niej ponad 7 tys. satelitów nowej generacji. Z kolei przez satelity Eutelsat, znane szerzej u nas jako Hot Bird (13°E), dostarczana jest m.in. usługa telewizji satelitarnej dla Europy, w tym Polski, ale także dla Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Firma ma także satelity na innych pozycjach GEO dostarczające swoje usługi, w tym także internetowe do Afryki, obu Ameryk i części Azji – czytamy dalej.

Znaczenie łączności satelitarnej geopolitycznej jest bardzo ważne stąd połączenie dwóch silnych graczy w Europie jest z pewnością pewnym postępem w całej branży.

Źródło: pap, space24.pl

Czytaj też: Ogromna struktura we Wszechświecie. Może być pozostałością po Wielkim Wybuchu?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash