Podróżnik gwiezdny niebawem będzie widoczny gołym okiem
Nowo odkryta kometa niebawem wleci do naszego Układu Słonecznego. Może być widoczna gołym okiem.
Już we wrześniu na nocnym niebie pojawi się kometa, którą prawdopodobnie będzie można zaobserwować gołym okiem. Jest to obiekt niedawno odkryty i który pochodzi spoza naszego Układu Słonecznego.
Japoński astronom-amator Hideo Nishimura odkrył obiekt 12 sierpnia tego roku. Obiekt oznaczony został jako C/2023 P1, ale oczywiście otrzymał także nazwę od nazwiska swojego odkrywcy. Jeżeli potwierdzi się, że jest to kometa spoza naszego Układu Słonecznego to będzie to trzeci znany tego typu obiekt. Wcześniej był Oumuamua oraz 2I/Borisov.
Zaobserwowano już, że jej warkocz przybiera zielonkawą barwę, co związane jest z rozpadaniem się pod wpływem promieniowania słonecznego cząsteczek węgla dwuatomowego. Zgodnie z poczynionymi do tej pory obserwacjami, jej orbita jest hiperboliczna, co oznacza, że przelatując w pobliżu większego obiektu typu np. naszego Słońca może uzyskać wystarczającą energię, aby przy pomocy procy grawitacyjnej wyrwać się z jego pola grawitacyjnego – podano na portalu.
Zdaniem części badaczy siła tej tzw. procy grawitacyjnej może jednak okazać się na tyle duża, że może nawet rozerwać jądro komety. Zakłada się jednocześnie, że najprawdopodobniej zostanie ona wyrzucona do przestrzeni międzygwiezdnej.
Kometa Nishimury – pierwszy i ostatni raz?
Jeżeli przewidywania naukowców się sprawdzą to będziemy mieli jedyną okazję przyjrzeć się „nieco” bliżej tej komecie.
W miarę zbliżania się do Słońca będzie się stawać coraz jaśniejsza, a najlepsze warunki do obserwacji tej komety będziemy mieli we wrześniu. Najbliżej Ziemi znajdzie się dokładnie 12 września. Znajdzie się wówczas około 125 milionów kilometrów od naszej planety. Natomiast najbliżej Słońca znajdzie się 17 września i wejdzie wewnątrz orbity Merkurego – czytamy także.
Wszyscy astronomowie-amatorzy już teraz mogą zaobserwować kometę Nishimury za pomocą przydomowych teleskopów. W miarę zbliżania się do Ziemi będzie coraz jaśniejsza i najłatwiej będzie ją można dostrzec tuż po zachodzie Słońca lub tuż przed wschodem.
Czytaj też: Mózgi można odmłodzić? Ciekawe odkrycie polskich naukowców!
Źródło: dzienniknaukowy.pl, Live Science
Grafika tytułowa: Gerd Altmann / Pixabay