Dom jak gigantyczna bateria? Nowe odkrycie!

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Uniwersytetu Harvarda opracowali innowacyjną metodę magazynowania energii elektrycznej, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki zaspokajamy potrzeby energetyczne naszych domów. Tworzący przełomową mieszankę cementu, wody i sadzy, badacze opracowali materiał zdolny do gromadzenia energii, który w przyszłości może stanowić część fundamentów budynków, a także innych konstrukcji.

Nowo opracowana mieszanka działa na zasadzie superkondensatora, materiału zdolnego do magazynowania i szybkiego uwalniania energii. Po połączeniu cementu, wody i sadzy, cząsteczki sadzy tworzą długie, przewodzące elektryczność nitki w twardniejącym cemencie. Dzięki temu zmodyfikowany cement staje się materiałem, który może przechowywać energię i w szybki sposób ją uwalniać, co czyni go znacznie bardziej efektywnym od tradycyjnych akumulatorów.

Podczas testów naukowcy przekształcili materiał w cienkie płytki o grubości zaledwie 1 milimetra, które po dodaniu odpowiednich membran i elektrolitów wykazały swoje właściwości jako superkondensatory. Przeprowadzony eksperyment dowiódł, że nowa struktura jest w stanie efektywnie magazynować energię, co otwiera drzwi do szerokiego zakresu zastosowań w przyszłości.

Potencjał nowego materiału jest ogromny. Oprócz możliwości wykorzystania go w fundamentach budynków, może on także znaleźć zastosowanie w konstrukcji drogowej, umożliwiając ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą indukcyjnych ładowarek. Inne możliwe zastosowania obejmują budowę samowystarczalnych energetycznie schronów, które mogłyby działać niezależnie od tradycyjnych źródeł energii.

Czytaj też: Materiał lekki i cztery razy mocniejszy niż stal!

Źródło: Science, Science Alert, dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: R ARCHITECTURE / Unsplash