Dom jak gigantyczna bateria? Nowe odkrycie!

Naukowcy odkryli nowy sposób na magazynowanie energii elektrycznej. Potrzeby domu zaspokojone już w jego fundamentach?

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Uniwersytetu Harvarda w USA stworzyli innowacyjną mieszankę składającą się z cementu, wody oraz sadzy. Niby „prawie” nic nowego…

Nasz materiał jest fascynujący, ponieważ mamy tu do czynienia z najczęściej używanym na świecie materiałem stworzonym przez człowieka, czyli cementem, który łączy się z sadzą, czyli kolejnym dobrze znanym z historii materiałem – za jego pomocą spisano Zwoje znad Morza Martwego. Te materiały sprzed co najmniej dwóch tysięcy lat połączone w określony sposób, tworzą przewodzący nanokompozyt i wtedy sprawy stają się naprawdę interesujące – powiedział Admir Masic, materiałoznawca z MIT.

Jak to działa?

Cement, woda oraz sadza po połączeniu powodują, że cząsteczki sadzy grupują się w miejscach opróżnionych przez wodę, która z kolei zostaje zaabsorbowana przez łatwo wchodzący z nią w reakcję cement. Zlepki sadzy tworzą w twardniejącym cemencie długie nitki, które zachowują się jak przewody elektryczne.

Tak zmodyfikowany cement staje się w praktyce superkondensatorem. Superkondensatory działają w sposób podobny do akumulatora, natomiast mają nad nim istotną przewagę: – są w stanie zarówno szybciej magazynować energię elektryczną, jak i ją uwalniać.

Podczas badań naukowcy pocięli później przygotowany materiał na małe płytki o grubości 1 milimetra i szerokości 1 centymetra. Po dodaniu membrany, elektrolitu wykonanego z chlorku potasu – soli – i wody, naukowcy uszczelnili strukturę. Kiedy następnie podłączyli przewód do płytek i przestawili przełącznik, cementowe superkondensatory zadziałały.

Nowy materiał, oprócz zastosowania przy konstrukcji fundamentów domów, mógłby być umieszczany na drogach i zasilać przejeżdżające samochody elektryczne za pośrednictwem ładowarek indukcyjnych. Inne możliwe zastosowania to m.in. budowa schronów jako budowle praktycznie samowystarczalne energetycznie.

Czytaj też: Materiał lekki i cztery razy mocniejszy niż stal!

Źródło: Science, Science Alert, dzienniknaukowy.pl

Grafika tytułowa: R ARCHITECTURE / Unsplash