SpaceX wysłało na orbitę kolejne Starlinki
10 lipca firma SpaceX, założona przez Elona Muska, przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9, który wyniósł na orbitę 22 nowe satelity Starlink drugiej generacji w wersji mini. Start odbył się z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Po zrealizowaniu swojej misji, rakieta Falcon 9 powróciła na Ziemię, lądując na autonomicznej platformie SpaceX o nazwie „Just Read the Instructions”. To kolejny krok w rozwoju globalnej sieci satelitarnej, która ma na celu zapewnienie dostępu do szybkiego internetu w najbardziej odległych rejonach świata.
Satelity Starlink V2 mini, wyniesione podczas ostatniego startu, charakteryzują się niemal czterokrotnie wyższą przepustowością w porównaniu do poprzednich wersji. Wersja mini stanowi etap przejściowy przed wprowadzeniem pełnowymiarowych satelitów Starlink V2, które wymagają nowoczesnego systemu nośnego Starship, obecnie w fazie rozwoju przez SpaceX. Te zaawansowane urządzenia będą mogły zapewnić jeszcze szybszy dostęp do internetu, poszerzając globalną sieć łączności satelitarnej.
Z dotychczas przeprowadzonych misji, SpaceX wyniósł już 4768 satelitów Starlink, z czego ponad 4400 jest obecnie aktywnych na orbicie. Liczba ta obejmuje również prototypy oraz urządzenia wycofane z eksploatacji. Od momentu pierwszego startu w 2018 roku, firma zdołała zbudować ogromną sieć satelitarną, która dostarcza Internet do ponad miliona lokalizacji na całym świecie, w tym do domów w trudno dostępnych miejscach.
SpaceX, po uzyskaniu zgody od Federalnej Komisji Łączności w USA, planuje rozszerzenie oferty Starlink, wprowadzając łączność satelitarną także dla klientów mobilnych. Ta innowacja umożliwi korzystanie z internetu satelitarnego na urządzeniach mobilnych, co stanowi ważny krok w kierunku poszerzania dostępności szybkiej sieci w globalnym zasięgu. Z każdym kolejnym startem SpaceX przybliża świat do powszechnego dostępu do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Czytaj też: Smartwatche mogą wcześnie wykrywać chorobę Parkinsona
Źródło: Space24.pl
Grafika tytułowa: Jérôme Boursier / Unsplash