Elastyczny materiał, który potrafi… liczyć!
Zespół fizyków z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, kierowany przez Martina van Heckego i Lennarda Kwakernaaka, opracował materiał, który łączy elastyczność z wyjątkową zdolnością do przetwarzania informacji. Nowość, opisana w czasopiśmie „Physical Review Letters”, to przykład materiału, który może pełnić funkcję podobną do komputera, rozpoznając i rejestrując różne poziomy nacisku.
Przedstawiony przez naukowców kawałek gumy zachowuje się w sposób, który można porównać do działania bitu w komputerze. Przesuwający się słupek w obrębie materiału może przyjąć jedną z dwóch wartości – zerową lub jedynkową, w zależności od nacisku, który na niego oddziałuje. To przełomowe podejście do wykorzystania prostych materiałów w technologii informacyjnej może otworzyć nowe ścieżki w rozwoju zaawansowanych systemów przetwarzania danych.
Nowy materiał posiada także zdolność do rozróżniania różnych sił nacisku, rejestrując każdy impuls z osobna. Dzięki temu możliwe jest stosowanie go w różnych aplikacjach, takich jak np. liczenie samochodów na mostach, uwzględniając różne klasy wagowe pojazdów, czy tworzenie innowacyjnych urządzeń, takich jak krokomierze.
Holenderscy naukowcy przewidują, że ich materiał będzie miał szerokie zastosowanie w przyszłości, zwłaszcza w dziedzinach, które wymagają precyzyjnego wykrywania nacisków i analizowania interakcji mechanicznych. To nowatorskie podejście może stanowić krok ku rewolucji w inżynierii materiałowej oraz technologii informacyjnej.
Czytaj też: SpaceX wysłało na orbitę kolejne Starlinki
Źródło: wp.pl, Leiden University
Grafika tytułowa: Lars Kienle / Unsplash