Jadalne opakowania z wytłoków oliwek opracowane w Polsce!

Rozwiązanie zaproponowane przez zespół badaczek z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej zostało zgłoszone już do ochrony patentowej.

Wynalazek został ppracowany przez dr inż. Joannę Grzelczyk, dr inż. Ilonę Gałązkę-Czarnecką i dr inż. Joannę Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej.

Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się m.in. wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych – wyjaśniła kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk.

Zdaniem badaczki opracowana na rynku są dostępne jadalne opakowania, ale w toku produkcji wykorzystuje się surowce stanowiące pełnowartościową żywność. Tymczasem w wielu krajach rządu zmagają się z niedożywieniem swoich obywateli.

„Dobre” opakowania

Natomiast opakowanie zaproponowane przez badzcaki z Łodzi wytworzone jest z wytłoków oliwek i naczynia mogą być zjedzone. Są one jednocześnie źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Nawet jeśli komuś nie „zasmakują” naczynia to zdaniem badaczki z Politechniki Łódzkiej nie jest to problemem, gdyż one ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni.

Nowe opakowania mogą być stosowane do różnych dań i napojów.

Czytaj też: Księżyc na Ziemi? Nowe centrum badawcze z Chin!

Źródło: stooq.pl, PAP

Grafika tytułowa: Kris Sevinc / Unsplash