Księżyc na Ziemi? Nowe centrum badawcze z Chin!

Jak podaje South China Morning Post (SCMP), Chińczycy zbudowali kolejną stację kosmiczną, ale tym razem na Ziemi. Składa się ona z wielu komór symulujących różne środowiska, od powierzchni Księżyca po mikrograwitację.

Symulator stacji kosmicznej został zbudowany w północno-wschodnim mieście Harbin w prowincji Heilongjiang. Jego podstawowym celem jest stworzenie platformy do prowadzenia na Ziemi badań naukowych w warunkach porównywalnych do tych panujących w kosmosie. Będzie także służyć do testowania sprzętu kosmicznego, jak skafandry kosmiczne, czy komponenty satelitów.

Chińska strona nie ukrywa, żę ten właśnie projekt z pewnością jest znacznie wygodniejszy, bezpieczniejszy, a przede wszystkim dużo tańszym sposobem na ocenę różnych pomysłów technologicznych. Do zalet zalicza się również to, że w ramach jednej placówki badawczej można symulować różne warunki kosmiczne, jak mikrograwitacja, słabe pola magnetyczne, promieniowanie elektromagnetyczne, plazma i pył kosmiczny.

Zbudowali sobie Księżyc na Ziemi

Komora symulacyjna oddająca warunki panujące na Księżycu wydaje się jedną z najciekawszych i najważniejszych. Pozwoli bowiem nie tylko na lepsze poznanie zjawisk księżycowych, ale i badanie wpływu księżycowego regolitu na przykład na astronautów, statki kosmiczne czy skafandry kosmiczne.

Szczególnie że według Lin Xiqianga, czyli zastępcy szefa Chińskiej Agencji Kosmicznej, Państwo Środka ma nadzieję umieścić swoją pierwszą załogę na Księżycu już do 2030 r. Jak twierdził już w maju, wszystkie systemy misji są aktualnie badane i rozwijane, w tym te niezbędne dla nowej rakiety nośnej Long March 10, statku kosmicznego, lądowników i kombinezonów – czytamy na portalu.

Eksperci przewidują wielką popularność stacji kosmicznej na Ziemii. Oprócz chińskich badaczy umowy na korzystanie z obiektów podpisały instytuty już z ponad 30 krajów.

Czytaj też: Threads się rozpędza! Elon Musk ma problem?

Źródło: interia.pl, geekweek.pl

Grafika tytułowa: Lina Loos / Unsplash