Pierwsza fabryka w kosmosie!

Pierwsza fabryka w kosmosie znalazł się właśnie na ziemskiej orbicie. W pierwszej kolejności będą przeprowadzone testy, a Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie – rozpoczną się regularne loty i ruszy pierwszy na świecie przemysł kosmiczny w pełnym tego słowa znaczeniu.

Kosmiczną farbrykę wyprodukowała firma Vardy. Po miesiącu krążenia wokół Ziemi wyląduje na poligonie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Utah. Na razie jest to bowiem test, ale w przyszłości kosmiczna fabryka może pozwolić na tworzenie nowych, zaawansowanych leków.

Leki przyszłości?

Dlaczego firma zaplanowała akurat produkcję w kosmosie? Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie grawitacji. Poza tym w kosmosie jest możliwość m.in. ograniczenia konwekcji.

Czytaj też: Rusza przedsprzedaż telewizora Samsung Q80C 98” z usługą profesjonalnej kalibracji!

Wynikające z tego dostrojone rozkłady wielkości cząstek, bardziej uporządkowane kryształy i nowe formy mogą prowadzić do lepszej biodostępności, wydłużenia okresu przydatności do spożycia, nowej własności intelektualnej i nowych dróg podawania leków – przekazuje Varda

W przypadku fanryki w kosmosie nie chodzi o produkcję gotowych tabletek, ale może zostać wykorzystana do wytwarzania leków w postaci krystalicznej z niespotykaną dotychczas precyzją co z kolei może kosztować miliony, a nawet miliardy dolarów za kilogram.

Za chwilę ruszą testy komercyjne

Obecnie misja ma charakter testowy. Po kilku tygodniach przeprowadzania testów, zespół naukowców chce przeprowadzić komercyjne testy znanego leku na HIV/AIDS o nazwie Ritonavir. Zamierza go podgrzewać i schładzać, aby zbadać, jak się krystalizuje i co dzieje się z lekiem, gdy kryształy rosną w przestrzeni pozbawionej grawitacji.

Varda planuje już kolejną misję jeszcze w tym roku pod warunkiem, że testy przebiegną pomyślnie. Ma to być już w pełni komercyjna misja w połączonym układzie produkcyjnym i testowym. W planach jest także stacja produkcyjna umieszczona na stałe na orbicie i do której niezbędne materiały będą dostarczane i odbierane.

Źródło: GeekWeek.pl

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash