Thunderbird – co trzeba wiedzieć o kliencie poczty?

Klient poczty e-mail to bardzo wygodnie rozwiązanie. Pozwala na skonsolidowanie wszystkich naszych skrzynek pocztowych w jednym miejscu, bez konieczności logowania się na kolejnych stronach internetowych. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem tej kategorii jest Outlook. Pamiętajmy jednak też, że mamy na rynku również darmowego Thunderbirda – od twórców Firefoxa.

fot. Christin Hume / Unsplash

Mozilla Thunderbird – podstawowe informacje

Thunderbird to trochę niedoceniany klient poczty e-mail, który jednak bez kompleksów może rywalizować chociażby z Outlookiem od Microsoftu. Owszem, nie jest tak doskonale zintegrowany z usługami koncernu z Redmond, ale jednocześnie jest całkiem rozbudowanym narzędziem, pozwalającym na produktywne korzystanie z wszystkich naszych usług pocztowych.

Mamy tu chociażby dobrze zaprojektowaną książkę adresową czy intuicyjny w obsłudze kalendarz, który pozwoli na wygodne zarządzanie naszym czasem. Z kalendarzem również zintegrowana została lista zadań. Z pozostałymi użytkownikami Thunderbirda możemy natomiast utrzymywać kontakt za pośrednictwem wbudowanego w klienta poczty komunikatora.

Thunderbird jest bardzo poukładanym i wygodnym w obsłudze narzędziem. Nie da się jednak ukryć, że – chociażby po przesiadce z Outlooka – trzeba się przyzwyczaić do zmienionego układu zarówno samych funkcji, jak i ustawień. Niemniej jednak już po kilku dniach można sprawnie posługiwać się omawianym klientem pocztowym naprawdę sprawnie.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że Thunderbird jest zupełnie darmowy, a jednocześnie oferuje nam naprawdę szerokie możliwości obsługi kont pocztowych. Statystyczny użytkownik nie odczuje różnicy między korzystaniem z rozwiązania od Mozilli, a Outlookiem, za którego w ofercie subskrypcyjnej trzeba zapłacić 29,99 złotych miesięcznie. Cytując klasyka: „Jeśli więc nie widać różnicy – po co przepłacać?”. Outlook doskonale sprawdzi się w innych scenariuszach – w których pozostałe rozwiązania Microsoftu, takie jak Word czy Excel na siebie zarabiają, a klient pocztowy jest tylko dodatkiem do zestawu aplikacji.

A w jaki sposób Wy korzystacie z Waszych kont pocztowych?

Czytaj też: Bogata lista nowości w Prime Gaming na kwiecień!

Grafika tytułowa: Tyler Franta / Unsplash