Powerbank – po co nam on? Jak go dobrać?

Na co dzień korzystamy z coraz większej ilości podręcznych urządzeń elektronicznych. Mam tu na myśli smartfony, tablety, laptopy, smartwatche, opaski sportowe czy słuchawki. Ów sprzęt potrzebuje energii elektrycznej do działania – i to w dużych ilościach. Niezastąpionym towarzyszem podróży może okazać się dla nas powerbank. Co warto wiedzieć o doborze takiego urządzenia?

fot. Atharva Whaval / Unsplash

Lekki i poręczny? A może potężny i ciężki?

Powerbank to urządzenie, którego zadaniem jest uzupełnianie energii w naszych urządzeniach mobilnych we wszystkich tych sytuacjach, w których nie mamy dostępu do stałego źródła prądu – w podróży, na wakacjach bądź gdy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej (z powodu klęsk żywiołowych lub prac konserwacyjnych). Idealny bank energii dla siebie powinniśmy dobierać pod kątem tego, z ilu urządzeń mobilnych korzystamy na co dzień. Na rynku mamy bowiem niewielkie i poręczne powerbanki o mniejszej pojemności, jak i naprawdę potężne rozwiązania, które pozwolą na kilkukrotne naładowanie wielu urządzeń, lub nawet na pełne uzupełnienie energii laptopa.

fot. SCREEN POST / Unsplash

Szybkie ładowanie? Żaden problem!

Wielu renomowanych producentów powerbanków serwuje nam w ich przypadku ciekawe rozwiązania – jak możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie, wsparcie dla funkcji szybkiego uzupełniania energii, czy nawet ładowania indukcyjnego. Zdarza się również, że niektóre topowe banki energii pomagają nam – na przykład – uruchomić samochód, gdy rozładuje się jego akumulator.

Jak dobrać odpowiedniego powerbanka? To wbrew pozorom wcale nie jest trudne zadanie. Jeśli zależy nam głównie na tym, by podładować smartfona lub słuchawki w podróży, to w zupełności wystarczy nam akcesorium o pojemności 10 000 mAh. Takie powerbanki są dość kompaktowe i raczej nie będą dla nas stanowiły dodatkowego balastu w trakcie podróży.

Jeśli natomiast w podróż zabieramy ze sobą sporą ilość elektroniki, to mądrym rozwiązaniem będzie zakup banku energii o pojemności 20 000 mAh lub większej. Dzięki takiemu urządzeniu bez problemów podładujemy naszego smartfona, wszelkie akcesoria dla niego, naszego ulubionego handhelda czy nawet laptopa. Musimy jednak pamiętać, że taki wydajny powerbank jest z reguły duży i sporo waży.

Czytaj też: Wybieramy flagowego smartfona – luty 2022

Decydując się na zakup powerbanka warto sięgać po rozwiązania od producentów smartfonów (Samsunga, Xiaomi), bądź też od zewnętrznych, cenionych koncernów (Baseus, GreenCell). Zyskujemy wtedy pewność, że korzystamy z bezpiecznego sprzętu, który nie wyrządzi szkód ładowanym urządzeniom.

Grafika tytułowa: Taan Huyn / Unsplash