Komputer ze zintegrowaną czy z dedykowaną kartą graficzną?

Decydując się na zakup laptopa stajemy zazwyczaj przed wieloma dylematami. Pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest to, czy ma on pracować pod kontrolą macOS, czy Windowsa. Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję, to wybór jaki się przed nami otwiera jest naprawdę potężny. Teraz najważniejszym kryterium jakie trzeba przyjąć jest to, do czego ma nam posłużyć urządzenie. Od niego bowiem będzie zależał dobór samego komputera także pod względem specyfikacji – czyli m.in. w temacie tego, jaka karta graficzna będzie gościła na jego pokładzie.

fot. Onur Binay / Unsplash

Jaki układ graficzny dla laptopa?

Laptop to mobilny komputer o sztywno określonej specyfikacji. Nie mamy w jego przypadku możliwości dowolnej rozbudowy – tak, jak chociażby w sytuacji, w której składamy peceta. Co prawda droższe urządzenia umożliwiają nam manipulowanie pamięcią – RAM oraz dyskami – jednak kluczowym elementem wyposażenia każdego laptopa jest zastosowany na jego pokładzie układ graficzny. I to właśnie pod kątem naszych bieżących potrzeb powinniśmy go dobrać. Nie będziemy bowiem mogli go wymienić przez cały okres eksploatacji komputera.

Przeglądając oferty mobilnych komputerach w popularnych sklepach z elektroniką możemy zauważyć, że niektóre laptopy serwują nam wyłącznie układy zintegrowane, a niektóre dedykowane karty graficzne wspierane przez GPU zintegrowane. Pierwszą grupę reprezentują najczęściej komputery dedykowane pracy biurowej i maszyny biznesowe. Drugą natomiast – sprzęt odpowiedzialny za „zadania specjalne” – takie jak zapewnienie odpowiedniej wydajności w przypadku gamingu, obróbki zdjęć, audio i wideo.

fot. Alexandre Debiève / Unsplash

Kiedy układ zintegrowany?

Układy zintegrowane, takie jak Intel Iris Xe czy Intel UHD Graphics trafiają najczęściej na pokład takich laptopów, w przypadku których pierwsze skrzypce gra czas pracy między ładowaniami. Mowa o komputerach ściśle nastawionych na to, by dawały nam jak największy komfort podczas codziennej pracy. Nie zrozummy się źle – taki sprzęt jest bardzo wydajny – m.in. dzięki zastosowanym nowoczesnym procesorom oraz sporej ilości pamięci RAM. Producenci stawiają w jego przypadku jednak na doskonałe wyważenie między właśnie wydajnością, a czasem pracy na pojedynczym ładowaniu.

Omawiane laptopy najczęściej są smukłe i bardzo lekkie – po to, by nie stanowiły dla nas zbytniego balastu podczas przemieszczania się z biura do domu (w przypadku pracy zdalnej lub hybrydowej) lub w trakcie podróży służbowych. Cechuje je także solidne wykonanie. W końcu często zabieramy je z miejsca na miejsce, więc muszą być doskonale chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Laptopy wyposażone w zintegrowane karty graficzne bardzo często możemy kupić już w cenie 1500-2000 złotych. Spodziewajmy się jednak, że im większe pieniądze wydamy na urządzenie, tym wyższej jakości komponenty oraz jakość wykonania nam ono zaoferuje.

Kiedy układ dedykowany?

Dedykowane układy graficzne w laptopach stosowane są w przypadku bardzo mocnych urządzeń, które przygotowywane są z myślą o graczach oraz osobach zajmujących się pracą kreatywną – tworzeniem grafiki, projektów 3D, montowaniem wideo itp. Zazwyczaj takim GPU – od NVIDIA czy AMD towarzyszy jednak także karta zintegrowana. Dlaczego? Powód jest prosty. Energooszczędny, zintegrowany układ jest bardzo często wykorzystywany w sytuacjach, w których komputer jest odłączony od źródła zasilania – by jego akumulator nie rozładowywał się w błyskawicznym tempie.

Karty dedykowane – z rodzin GeForce czy Radeon – charakteryzuje ogromny apetyt na energię (wysoki współczynnik TDP). To cena, jaką trzeba zapłacić za niesamowitą wydajność w zaawansowanych zadaniach. W 2023 roku mocne gamingowe laptopy nie odbiegają już znacząco pod względem wydajności od pecetów. Zdarza się jednak, że są dużo droższe od komputerów stacjonarnych – ceny potrafią tu osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to więc sprzęt dla wymagających użytkowników. Złożenie peceta jest bardziej opłacalne, ale nie da nam on takiej swobody podczas codziennego użytkowania.

fot. Dell / Unsplash

Podsumowując…

Decydując się na zakup laptopa musicie kierować się przede wszystkim względami praktycznymi. Jeśli urządzenie będzie Wam służyło do pracy lub do codziennego przeglądania Internetu – nie ma sensu przepłacać przy jego zakupie. Tanie laptopy nie będą z kolei radziły sobie z grami komputerowymi. Nie będą też prezentowały się na tyle ekskluzywnie, by brylować z nimi na spotkaniach biznesowych. Dlatego też kwestę zakupu laptopa trzeba dobrze przemyśleć, by z czasem jej nie żałować.

Grafika tytułowa: Christin Hume / Unsplash