Google Authenticator – dlaczego warto z niego korzystać?

W 2023 roku korzystamy z coraz większej ilości kont w różnych serwisach internetowych. Coraz częściej przechowujemy na nich bardzo ważne dla nas dane. Dlatego też warto odpowiednio je zabezpieczać. Pomocna może się okazać w takiej sytuacji aplikacja Google Authenticator oraz uwierzytelnianie dwuetapowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Weryfikacja dwuetapowa – po co nam ona?

Weryfikacja dwuetapowa to świetny sposób na ochronę dostępu do naszych kont. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś na skutek włamania i poznania naszego hasła przejmie do nich dostęp. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu za pośrednictwem kodów w takich aplikacjach, jak Google Authenticator jest to praktycznie niemożliwe. Nawet gdyby niepowołanym osobom udało się przejąć nasz login i hasło do danego konta – nie będą w stanie się na nie zalogować.

Weryfikacja dwuetapowa to specyficzne zabezpieczenie – bardzo trudne do złamania. Polega na tym, że podczas standardowego logowania na któreś z naszych internetowych kont lub profili podajemy login i hasło, które następnie zatwierdzamy. W tym momencie jesteśmy przepuszczani jesteśmy do drugiego etapu logowania, w którym musimy podać kod wyświetlany w aplikacji Google Authenticator. Kody zmieniają się co jakiś czas, więc są bardzo bezpieczne. Jeśli podany przez nas kod jest prawidłowy – logujemy się na stronie.

Google Authenticator – jak go używać?

Kody może wyświetlać nam bardzo popularna aplikacja Google Authenticator, która dostępna jest zarówno w Google Play, jak i w App Store. Filozofia jej działania jest bardzo klarowna. Do aplikacji przypisujemy nasze profile chronione weryfikacją dwuetapową. Każdy z nich pozwala na przeprowadzenie procedury, w ramach której można dodać go do aplikacji weryfikującej od Google.

Gdy już mamy wszystkie nasze profile przypisane do Google Authenticator, przy każdorazowym logowaniu do nich będziemy proszeni o podanie specjalnego kodu wyświetlanego w owej aplikacji. Po jej odpaleniu mamy na to ograniczony czas – dopóki dany kod nie wygaśnie. Gdy już do tego dojdzie – w jego miejsce pojawi się kolejny. Rozwiązanie niezwykle proste, a jakże skuteczne!

Podsumowując

Weryfikacja dwuetapowa to skuteczny sposób na ochronę naszych kont przed nieautoryzowanym dostępem. Jest to rozwiązanie darmowe, więc jak najbardziej warto z niego korzystać na co dzień. Aplikacja Google Authenticator dostępna jest dla iOS oraz Androida, więc praktycznie zawsze możemy mieć ją przy sobie. A w jaki sposób Wy zabezpieczacie Wasze prywatne dane?

Czytaj też: Jak sprawdzić swój klucz systemu Windows?