Długo czekaliśmy! Oto nowy Porsche Macan!

Niemiecki producent samochodów sportowych, Porsche, ogłosił oficjalnie drugą generację modelu Macan, tym razem w wersji w pełni elektrycznej. Nowe warianty, Macan 4 i Macan Turbo, reprezentują połączenie progresywnego designu, charakterystycznych osiągów marki Porsche, dużej praktyczności oraz imponującego zasięgu.

fot. Porsche

Porsche stawia na elekrtrycznego SUV-a

Aby osiągnąć doskonałą efektywność, Porsche zdecydowało się na wykorzystanie najnowszej generacji synchronicznych silników elektrycznych z magnesami trwałymi (PSM) na obu osiach. Macan 4 oferuje moc do 300 kW (408 KM), podczas gdy Macan Turbo może osiągnąć aż 470 kW (639 KM). Oba modele mają imponujące osiągi, przyśpieszając od 0 do 100 km/h w 5,2 s (Macan 4) oraz 3,3 s (Macan Turbo). Maksymalne prędkości wynoszą odpowiednio 220 km/h i 260 km/h.

Nowy Macan korzysta z platformy Premium Platform Electric (PPE) o architekturze 800 V, umożliwiającej efektywne ładowanie i zasięg do 613 km (Macan 4) oraz 591 km (Macan Turbo) w cyklu mieszanym WLTP. Akumulator litowo-jonowy o pojemności 100 kWh dostarcza energii dla silników elektrycznych, a moc ładowania DC sięga nawet 270 kW, co pozwala na naładowanie baterii od 10 do 80% w zaledwie 21 minut.

Zaawansowana aerodynamika, aktywne i pasywne systemy Porsche Active Aerodynamics (PAA), oraz współczynnik oporu powietrza na poziomie 0,25 przyczyniają się do zwiększenia zasięgu i efektywności energetycznej. Ponadto, Macan oferuje przestronne wnętrze, zwiększoną przestrzeń bagażową, i innowacyjne rozwiązania, takie jak transparentny wyświetlacz head-up z technologią rozszerzonej rzeczywistości.

W kwestii doświadczenia kierowcy, Macan dysponuje trzema ekranami, w tym wolnostojącym zestawem wskaźników i centralnym wyświetlaczem, a system Porsche Communication Management (PCM) oparty na systemie operacyjnym Android Automotive dostarcza nowoczesne funkcje multimedialne. Dodatkowo, opcjonalna skrętna tylna oś, dwuzaworowe amortyzatory i zaawansowany układ kierowniczy przyczyniają się do doskonałej dynamiki jazdy.

Produkcja nowego Porsche Macan rozpocznie się w fabryce w Lipsku, z pierwszymi dostawami do klientów planowanymi na drugą połowę 2024 roku. Ceny nowego modelu zaczynają się od 386 tys. zł za Macan 4 i 526 tys. zł za Macan Turbo. Modele są już dostępne w konfiguratorze Porsche, kontynuując historię sukcesu, która rozpoczęła się w 2014 roku, a firma dostarczyła od tego czasu ponad 800 tysięcy egzemplarzy modelu Macan na całym świecie.

fot. Porsche

Czytaj też: Odświeżony Volkswagen Golf już jest!

Grafika tytułowa: Porsche